Nikos Economopoulos çevrimiçi fotoğraf atölyeleri yapıyor

Belgesel fotoğrafın en önemli isimlerinden Nikos Economopoulos, 70’lerden günümüze Yunanistan, Türkiye ve Balkanlar başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında gündelik, samimi anları, politik açıdan pek çok önemli olay ve mekânı görsel olarak belgelemeye devam ediyor. 90’lardan bu yana Magnum Photos üyesi olan Economopoulos, ayrıca uzun yıllardır atölye çalışmaları yaparak amatör ve profesyonel fotoğraf tutkunlarıyla kendi tutkusunu paylaşıyor. Hep “yolda” olan, yolda gördüğü anları samimi kadrajıyla görmemimizi sağlayan fotoğrafçı, karantina sürecinde de atölyelerine devam etmekte. 

Advertisement

Economopoulos, dünyanın salgından nasıl çıkmaya çalıştığını ya da ileriye dönük yeni yol arayışlarını belgelemeyi amaçlayan, fotoğraf makinesini yeni tutmaya başlayanlara da profesyonel fotoğrafçılara da açık olan atölye çalışmaları başlattı. Atölye çalışmaları boyunca, çevrimiçi olarak krizle başa çıkmak, hayatı yakalamak, yeni bir “normal”e uyum sağlamak ya da onu tanımlamak, fiziksel uzaklık ve sosyal uyum arasındaki dengeyi bulmak gibi bazı temalar üzerinde durulacak. 

Katılımcılar, bildiği gerçeklerin değişimine doğru fotoğrafik bir yolculuğa çıkacak ve kendi kişiselliklerinden izler taşıyan çeşitli hikâyeler oluşturacak. Amaç, sıradanın ötesine geçmek ve öngörülemeyen bir krizin ve onun toplum, doğa ve insan ilişkileri üzerindeki etkisinin ince tezahürlerini yakalamak. Atölye çalışmaları, katılımcıları kendi bakış açıları üzerine eğilmeye ve tarihte bu belirleyici anın anlamlı bir tasvirini yaratmaya yönlendirmeyi amaçlıyor.

Atölyeler 10 Mayıs’ta başladı ama kayıtlar devam ediyor. Katılımcıların belirlediği başlangıç tarihinden itibaren 4 haftalık ya da 3 aylık atölye süreci start alıyor. İlk atölyede, grup toplantıları ve bireysel portföy incelemesiyle yoğun dört haftalık bir çalıştay olacak. Katılımcılardan, etraflarındaki neyin çözüldüğünü ve tanıdık manzaralarının nasıl değiştiğini uygulamalı bir şekilde tasvir etmeleri beklenecek. Üç ay sürecek ikinci atölye ise haftalık grup toplantıları, bireysel aylık oturumlar ve portföy incelemesiyle ilerleyecek. Katılımcılar ilgilerini çeken konuları erişimleri dahilinde takip ederek kişisel bakış açılarını ortaya koyabilecek. Toplantılar Zoom ve Microsoft Teams aracılığıyla yapılacak. 

The Day After: launching a set of online workshops documenting how the world is trying to emerge from the pandemic and…

Nikos Economopoulos paylaştı: 19 Mayıs 2020 Salı

Atölyeylere dair sorular ve kayıt için [email protected] adresiyle iletişime geçebilir, ayrıntılı bilgili için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Yazı: Mine Metin