Nils Frahm sosyal medya platformlarındaki varlığını sonlandırıyor

İnsanlar “işlerini” diğerlerine ulaştırmak için sosyal medya platformlarına bağımlı mı? Buna mecburlar mı? Politik ve etik sorumluluk anlamında sosyal medya platformlarında var olmak insanlara nasıl yükler bindiriyor? Terazinin iki kolu nasıl ilişkileniyor? Bu platformlardan çıkmak neden bu kadar zor?.. Ocak ayında Encores 2 EP’sini yayınlayan Alman piyanist ve besteci Nils Frahm, bu ve benzeri birçok soruyu tartışmaya açan bir hamleyle karşımızda. 21 Şubat’ta Facebook’ta bir mesaj yayınlayarak başta Facebook olmak üzere tüm sosyal medya platformlarındaki varlığını sonlandıracağını duyuran Frahm, şimdiden rahatlamışa benziyor. İşte Nils Frahm’ın yayınladığı mesaj:

Sevgili dostlarım,

Bu sayfa bir süre sonra aktifliğini kaybedecek. Uzun uzun düşündüm ve ilk olarak Facebook’u, ardından da diğer sosyal medya hesaplarımı kapatmaya karar verdim.

Her ne kadar bana müziğimi tanıtma fırsatı verseler de Facebook gibi şirketleri artık hayatımda istemiyorum. Takipçiler günümüzde bir nevi para birimine dönüşmüş durumda. Ama beraberinde getirdikleri politik ve etik maliyetler, bu oyundaki varlığımı sürdürmek için yeterli gelmiyor. Bu oyunda siz ve ben çıkar kapısı olarak görülüyoruz. Samimi duygularımız ve müziğimiz, yalnızca birkaç kişinin menfaatine işleyen dijital bir pazarda ticaret aracı olarak kullanılıyor. Bana sürekli Facebook’tan çıkmayı göze alamayacağım, çünkü hayranlarımla ancak oradan iletişim kurabileceğim söyleniyor. Sanki kontrolümün dışında bir güç tarafından rehin tutuluyormuş gibi hissediyorum.

Bu kötü argümanlara daha fazla boyun eğmek istemiyorum. Onun yerine, birbirimizle iletişim kurabileceğimiz yeni dünyaların hayalini kurmak ve bu dünyaları inşa etmek istiyorum. Kucağımızda laptoplar, elimizde telefonlar olmadan. Sadakatinize müziğimle, konserlerimle ve dünyanın dört bir yanındaki türlü buluşmamızla karşılık vermek istiyorum. İletişimimizi tekelleştiren ve dünyada var olma biçimlerimizi ticarileştiren platformlar üzerinden değil…

Son birkaç aydır yaptığımız birçok sohbette arkadaşlarım bu adımı atmam için beni destekliyor. Çevremde sosyal medya platformlarına ve genel anlamda internete bağımlılığı sonlandırma ihtiyacı hisseden çok fazla insan olduğunu öğrenmek beni çok rahatlattı. Ama bu endişeler birçoğumuz için ortak olsa da adım atmak bir şekilde çok daha zor. Size bunun aslında o kadar zor değil, bilhassa oldukça kolay olduğunu göstermek, ilham vermek istiyorum. Tek yapmamız gereken, başkalarına verdiğimiz nasihati uygulamak.  

Buradaki yokluğumun dış dünyadaki varlığımı daha da pekiştireceğini umuyorum. Beni her zaman orada bulabilirsiniz.

En içten dileklerimle,

Nils Frahm