Nilüfer Yanya’dan, iyi ve kötü şans üzerine: “Crash”

Londralı genç müzisyen Nilüfer Yanya, aralık ayında yayımlayacağını duyurduğu EP’si Feeling Lucky?’nin ısınma turlarını, yeni teklisi “Crash”ile başlattı.

Yanya, geçtiğimiz sene yayımladığı 17 şarkılık ilk albümü Miss Universe’le bir yandan minimal tarzını ve şarkılarındaki sorgulayıcı temayı korumuş, bir yandan da yeni arayışlarına bizleri dâhil etmişti. Yeni EP’de de tematik bir yaklaşım izliyor, ancak bu defa bunu biraz şans eseri yakaladığını söylüyor. Şöyle ki, şarkıları birbirine  bağlayan bir konsept olduğunu üzerlerinde çalıştıkça fark etmiş: 

“Şarkılardan biri şans temasını işliyordu ve sonra fark ettim ki hepsi öyle. Bu da beni genel olarak iyi ve kötü şans üzerine düşünmeye sevk etti. Kontrolden çıkan şeyler, bizi kontrol eden şeyler ve işler istediğimiz gibi gitmediğinde eylemlerimizi ne sıklıkla iyi veya kötü şansın kaderine indirgediğimiz ile ilgili…”

Yanya’nın geçen senelerde çok fazla uçağa binmesi gereken bir dönemde, her uçuşta daha da şiddetlenen türbülansları şansının gitgide azalmasıyla bağdaştırmasının sonucu olarak, parçanın klibinde kendisini bir uçakta izliyoruz.  

Yazı: Damla Tüfekli


Yükleniyor...