Nintendo’nun "Fire Emblem"inde eşcinsel yasağı kalktı!

Nintendo’nun ünlü rol üstlenme oyunu Fire Emblem’in dün yayınlanan yeni versiyonu Fire Emblem Fates, oyuncuların eşcinsel ilişki kurmasına imkan sağlayarak güncellendi. Oyunun Conquest ve Birthright adları altında yayınlanan, gey ya da lezbiyen ilişkilere imkan tanıyan iki farklı versiyonunun kısa süre içinde internetten indirilebilecek tamamlayıcı dosyayla birbirinde eksik olan özellikleri edinmeye olanak vereceği de duyuruldu. Bunun şerefine 80’lere dönüyor ve video oyunlarının ilk LGBT karakterlerine göz atıyoruz…

80’lerden 5 LGBT video oyunu karakteri

*Video oyunu tarihindeki ilk eşcinsel karakterin, Infocom’un Moonmist’inde yer aldığı biliniyor. Oyunda geçen hikayelerin birinde suçlu, kadın bir sanatçıydı ve kızarkadaşı bir erkekle evli olduğu için büyük bir kıskançlık yaşıyordu. (1986)

*C.M.Ralph’ın yayınladığı Caper in the Castro, Mac bilgisayarlar için hazırlanmış gey ve lezbiyen bir cinayet oyunuydu ve Hypercard dilinde yazılmıştı. Oyun underground gey kanallar aracılığıyla çevreye yayıldı. Bu oyunun sonradan Heizer Software tarafından “heteroseksüel” versiyonu hazırlandı ve Murder on Main Street adıyla piyasaya sürüldü. (1988)

birdetta

*Nintendo’nun yayınladığı Super Mario Bros 2’nin Kuzey Amerika’daki  ilk baskısında Birdo, kadın olduğuna inanan ve bu yüzden kendisine “Birdetta” denilmesini istenen bir karakter olarak tanıtılmıştı. (1988)

*Capcom tarafından atari salonları için çıkarılan Final Fight oyunundaki Poison karakteri “cross-dresser” olarak izleyici karşısına çıkmış, sonrasında da trans bir kadın olduğu doğrulanmıştı. (1989)

*Sega Genesis için yayınlanan bir rol üstlenme oyunu olan Phantasy Star II’deki Usvestia isimli karakter piyano öğretmenliği yapıyor ve oyunda ilerlemek için gerekli olan piyano tekniğini erkek karakterlere “çok tatlı gözüktükleri için” daha ucuza öğretiyordu. (1989)