Nisan ayını Kundura Sinema’nın özel film seçkisiyle bitirin

Klasikleşmiş filmler ve en yeni festival harikalarından oluşan programıyla her ay izleyicisine benzersiz bir seçki sunan Kundura Sinema, Nisan ayının son hafta sonunda çocuklar için özel bir atölye ve çizgi film seçkisine yer veriyor. Bu hafta sonunuzu keyifli bir sinema klasiğini beyaz perdede izleyerek taçlandırmak isterseniz, bir anime başyapıtı olan Tokyo Tanrıları, Çin sinemasının ustalarından Jia Zhang-ke’nin Altın Palmiye adayı filmi Dağlar Uzaklaştığında ve yönetmen Ewald André Dupont’un 1929 siyah-beyaz klasiği Piccadilly gösterimlerini kaçırmayın.

Çocuklara Özel “Hareketli İmgeler” Atölyesi  ve çizgi film seçkisi
Kundura Sinema 7-10 yaş grubu için Müze Eğitimcisi ve yazar Hüsne Rhea Çiğdem tarafından tasarlanmış “Hareketli İmgeler” atölyesiyle çocukları eğlenceli ve öğretici bir atölyeye davet ediyor. Lumière kardeşlerin sinemayı icadından, dünyanın ilk çizgi filmi kabul edilen Fantasmagorie’ye sinemanın tarihini ele alan bir sunum ile başlayacak atölyede hareketli imgenin oluşumuna dair fikirler edinen çocuklar atölye kapsamında yarattıkları thaumatropelar (Optik illüzyon yaratan bir oyuncak) ile durağan imgeleri hareketli imgelere dönüştürmenin heyecanını yaşayacaklar. 27 Nisan Cumartesi günü Beykoz Kundura’da gerçekleşecek bu atölyenin ardından Lobster Films kataloğundan seçilen çizgi film seçkisi gösterimine aileler de katılabilecek.

Bir Anime Harikası:
Tokyo Tanrıları / Tokyo Godfathers (2003)
Perfect Blue ve Paprika gibi kültleşmiş anime klasikleriyle tanınan ve 2010 yılında, henüz 46 yaşında hayatını kaybeden Satoshi Kon’un imzasını taşıyan bu nefis film, evden kaçan lise öğrencisi Miyuki, transeksüel bir evsiz olan Hana ve orta yaşlı alkolik Gin’in Noel arifesinde Tokyo sokaklarında geçen hikayesini merkez alıyor. Bu üç benzemezin çöplerin arasında bulduğu bir bebekle değişen hayatları, Kon’un Tokyo şehrinin ruhunu yansıtan farklılıkların bir aradalığından doğan benzersiz ahenge vurgu yapan filminde sıradışı bir anlatıya kavuşuyor. Kendi geçmişleriyle yüzleşmekten kaçınan karakterlerini, zorlu bir mücadelenin ortasında bırakan film, sonradan edinilmiş aile hikayelerinden hoşlanan izleyiciler için kaçırılmaması gereken bir anime.

Üç Dönemlik Dev Hikaye:
Dağlar Uzaklaştığında / Mountains May Depart (2015)
Çin sinemasının yaşayan en büyük ustalarından, en son Ash is Purest White’ını izlediğimiz Jia Zhang-ke’nin, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye aday gösterilen bir önceki bu harika filmi, buruk bir öyküyü merkez alıyor. Bir ailenin, üç ayrı zaman dilimini yayılan hikayesini, Çin’in değişim ve dönüşüm geçiren sosyo-kültürel fonunda akıtan film, aşk, hüzün ve tüketim çılgınlığı üzerine çarpıcı bir anlatıya dönüşüyor. Zhang-ke’nin marifetli rejisi ve her zaman diliminde değişen ekran formatıyla özgünleşen görsel diliyle etkisi uzun süre kaybolmayacak filmin, nisan ayı boyunca Beykoz Kundura’daki üç gösteriminden birini yakalamanız tavsiye olunur.

Canlı müzik eşliğinde:
Piccadilly (1929)

Yönetmen Ewald André Dupont’un 1929 siyah-beyaz yapımı Piccadilly, Londra’daki bir dans kulübünün mutfağında çalışan Çinli genç bir kadının çalıştığı kulüpte sahneye çıkma fırsatı yakalamasıyla birlikte ihanet, yasak aşk ve cinayet sarmalının içine düşmesini konu alıyor. Ayşe Tütüncü’nün piyanoda canlı müziği eşliğinde gösterilecek filmi 28 Nisan Pazar günü 16:00 seansında yakalayabilirsiniz.

27 Nisan Cumartesi
16.00 Çizgi Film Seçkileri – 1920’li yıllar*
19.30 Tokyo Tanrıları – 2003, Satoshi Kon

28 Nisan Pazar
16.00 Picadilly – 1929, Ewald André Dupont **
19.30 Dağlar Uzaklaştığında – 2015, Jia Zhang-Ke

*Çocuk Atölyesi kapsamında
**Ayşe Tütüncü’nün piyanoda canlı müziği eşliğinde.