Mayıs ayınının son hafta sonu Kundura Sinema’da neler var?

Klasikleşmiş filmler ve en yeni festival harikalarından oluşan programıyla her ay izleyicisine benzersiz bir seçki sunan Kundura Sinema, Mayıs ayının son hafta sonunda, ilki geçtiğimiz ay gerçekleşen çocuklar için özel bir atölye ve çizgi film seçkisine yer veriyor. Bu hafta sonunuzu keyifli bir sinema klasiğini beyaz perdede izleyerek taçlandırmak isterseniz, yönetmen Ewald André Dupont’un 1929 siyah-beyaz klasiği Piccadilly, Jean-Luc Godard’ın kült klasiği Alphaville ve Denis Lavant’ın mükemmel performansıyla bambaşka bir seviyeye taşıdığı Leos Carax imzalı Holy Motors gösterimlerini kaçırmayın deriz.

Canlı müzik eşliğinde:
Piccadilly (1929)
Yönetmen Ewald André Dupont’un 1929 siyah-beyaz yapımı Piccadilly, Londra’daki bir dans kulübünün mutfağında çalışan Çinli genç bir kadının çalıştığı kulüpte sahneye çıkma fırsatı yakalamasıyla birlikte ihanet, yasak aşk ve cinayet sarmalının içine düşmesini konu alıyor. Ayşe Tütüncü’nün piyanoda canlı müziği eşliğinde gösterilecek filmi 25 Mayıs Cumartesi günü 16:00 seansında yakalayabilirsiniz.

Godard İmzalı Bir Klasik:
Alphaville (1965)
Fransız Yeni Dalga akımının öncülerinden ve yaşayan en büyük yönetmenlerden Jean-Luc Godard’ın benzersiz işlerle dolu kariyerinin en nadide başyapıtlarından biri olan Alphaville, izleyicisini karanlık bir distopyanın ortasında bırakıyor. Özel dedektif Lemmy Caution’ın Ford galaksisinin başkenti Alphaville’e gönderilmesiyle başlayan hikaye, gizem dolu, karmaşık bir kabusa dönüşüyor. Godard’a Berlin Film Festivali’nden Altın Ayı ödülü getiren bu keskin klasikte başrolde harikalar yaratan Eddie Constantine’e Godard’ın fetiş oyuncularından biri olan eski hayat eşi Anna Karina eşlik ediyor.

Çocuklara Özel “Hareketli İmgeler” Atölyesi  ve çizgi film seçkisi
Kundura Sinema 7-10 yaş grubu için Müze Eğitimcisi ve yazar Hüsne Rhea Çiğdem tarafından tasarlanmış “Hareketli İmgeler” atölyesiyle çocukları eğlenceli ve öğretici bir atölyeye davet ediyor. Lumière kardeşlerin sinemayı icadından, dünyanın ilk çizgi filmi kabul edilen Fantasmagorie’ye sinemanın tarihini ele alan bir sunum ile başlayacak atölyede hareketli imgenin oluşumuna dair fikirler edinen çocuklar atölye kapsamında yarattıkları thaumatropelar (Optik illüzyon yaratan bir oyuncak) ile durağan imgeleri hareketli imgelere dönüştürmenin heyecanını yaşayacaklar. 26 Mayıs Pazar günü Beykoz Kundura’da gerçekleşecek bu atölyenin ardından Lobster Films kataloğundan seçilen çizgi film seçkisi gösterimine aileler de katılabilecek.

Leos Carax’tan Sarsıcı Bir Sinemasal Deneyim:
Kutsal Motorlar / Holy Motors (2012)
Sinema tarihine Kötü Kan / Mauvais Sang, Köprü Üstü Aşıkları / Les amants du Pont-Neuf, Pola X gibi eşsiz filmler armağan etmiş usta yönetmen Leos Carax’ın prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nden sonra tüm dünyada ödül ve övgülere doyamayan son başyapıtı Kutsal Motorlar, kahramanı Oscar’ı kılıktan kılığa sokarak birbirinden farklı yan hikayeler ve alternatif yaşamların içine sokuyor. 11 ayrı tipte izlediğimiz Denis Lavant’ın olağanüstü bir performansla seyircisini bir an bile avucundan bırakmadığı filmde Eva Mendes, Kylie Minogue ve Michel Piccoli’yi de izlemek mümkün. Bu deli işi Carax distopyasını beyaz perdede izleme fırsatı kaçırılmamalı.


25 Mayıs Cumartesi
16.00 | ​Piccadilly – 1929, Ewald André Dupont *
19.30 |​ ​Alphaville – 1965, ​Jean Luc Godard

26 Mayıs Pazar
16.00 | ​Hareketli İmgeler Atölyesi ve Çizgi Film Seçkisi
19.30 | Kutsal Motorlar – 2013, Leos Carax

* Ayşe Tütüncü’nün piyanoda canlı müziği eşliğinde