Nisan Dağ’ın yeni filmi “Bir Nefes Daha”, Tallinn’deki prömiyerine hazırlanıyor

2013’te çektiği ilk uzun metrajı Deniz Seviyesi ile Milano, Slamdance ve Varşova gibi uluslararası film festivallerinin merceğine girip Adana Film Festivali’nden en iyi yönetmen ödülünü kazanan Nisan Dağ’ın Talin Film Fesvali’nde prömiyerini yapacak yeni projesi Bir Nefes Daha’yı merakla beklemekteyiz.


Nisan Dağ, 2015’te MTV için Rebel Music: Turkey belgeselini çekmesi ve sonrasında Sulukule Gençlik Atölyesi’nde animasyon dersleri vermesiyle İstanbul’un altkültürel hayatıyla ve nefes kesen hip hop serüvenleriyle içli dışlı hâle geldi. Bir Nefes Daha projesi de bu süreçle gelişmeye başladı. Film, Berlinale, Hamburg Fonu, Köprüde Buluşmalar, Antalya Film Forum ve Eurimages gibi fonlar tarafından destek gördü.

İstanbul’un çetin sokaklarınına giren Bir Nefes Daha, rapçi olma hayallerinin peşinden koşan Fehmi isimli karakterin hikâyesini, toksik bir aşk öyküsü ve bağımlılığa karşı verilen mücadeleyle çevreleyerek anlatıyor. Başrollerini Oktay Çubuk ve Hayal Köseoğlu’nun paylaştığı filmde Müfit Kayacan, Ayris Alptekin, Eren Çiğdem, Ushan Çakır ve Görkem Kasal da kamera karşısında.

Müzikler Da Poet, Hayki ve Ohash’den

Filmin müziklerinde yerli hip hop sahnesinin kilit figürlerinden Da Poet, Hayki ve Ohash’in imzası var. Uyuşturucu deneyimlerini betimleme amacıyla kullanılan animasyon sahnelere de Hamburglu sanatçılar Sabina Kim ve Nils Andersen hayat vermiş.

Magnolia Pictures’ın Türkiye’den dünya haklarını satın aldığı ilk yapım olan Bir Nefes Daha, 24. Tallinn Black Nights festivalinde ana yarışma için seçilen 26 filmden biri. Filmin dünya prömiyeri de 21 Kasım’da festival kapsamında gerçekleşecek. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz. 

Yazı: Naz Başaran