Oceanvs Orientalis’ten planktonlara mikroskobik teşekkür: “Plankton Planet”

Kanto Records etiketiyle ilk albümü Ex Nihilo’yu çıkarmaya hazırlanan Oceanvs Orientalis, albümden dördüncü şarkı “Plankton Planet”ı paylaştı. 10 şarkılık tematik albümde her şarkıda evrenin tarihiyle ilgili önemli yeni bir hikâyeyi anlatmayı amaçlayan müzisyen, bu parçayı bugünkü tüm canlıların en eski ortak atalarına, planktonlara adıyor.

Parçanın adı ve konusuna yakışır biçimde Montreal merkezli bilim ve sanat projesi Plankton Chronicles’ın yarattığı klipte mikroskobik bir yolculuğa çıkıyor ve planktonların fedakâr hayatlarını izliyoruz. Dünyadaki yaşamı borçlu olduğumuz planktonların 1,6 milyar yıl önce başlayan macerasını canlandıran klipte ne kadar uzun bir yolu ne kadar yavaş kat ettiğimizi de görüyoruz.

Müziğin temelinin doğudan geldiğine inanan Türkiyeli sanatçı Oceanvs Orientalis, yeni stüdyo albümünü 8 aylık bir çalışmanın sonucunda tamamladı. Doğudan tınıları temel alan bir elektronik müzikle kendi tarzını yakalayan sanatçı, 2016’da ilk EP’si Indoor Voyager ve 2017’de İdil Meşe’yle yaptığı ortak proje General Tales of Ordinary Madness ile kendini tanıtmıştı. Gelecekte müziğini kendi deyimiyle “dans orkestrası”na çevirmeyi amaçlayan sanatçı, dinleyicilerinin vücut dilini de içine katabildiği eserlerin peşinde.

Yazı: Bulut Çakmak