Ödül sezonunun kurdelesini kesen Gotham, yılın en iyisi “Nomadland” diyor

Senenin dikkate değer bağımsız yapımlarını değerlendirirken bir nevi ödül sezonunun açılışını yapan Gotham (nam-ı diğer IFP Bağımsız Film Ödülleri); Oscar konusunda yol gösterici sayılmasa da, kimi filmlere verdiği destekle katalizör işlevi görmekte. Geçtiğimiz kasım ayında adaylarını açıklayan kurum; Chloé Zhao, Kelly Reichardt, Eliza Hittman gibi isimlerin öne çıktığı sinema senesinde, kadın yönetmenlerin ağırlığını koyduğu bir aday listesi çıkarmıştı.

Bu sene 30. kez düzenlenen Gotham Ödülleri, sinema endüstrisini buluşturan, sanal bir törenle sahiplerini buldu. Venedik ve Toronto film festivallerinin büyük kazananı olan, önümüzdeki Oscar yarışının kilit yapımlardan olması beklenen Nomadland; sürpriz olmayacak şekilde hem En İyi Film hem de Seyirci Ödülü’ne layık görüldü.

Video konferans aracılığıyla düzenlendiğinden birçok teknik aksaklığı beraberinde getiren törene, geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Chadwick Boseman’ın eşi Simone Ledward Boseman’ın yaptığı duygusal konuşma damgasını vurdu. Törende Boseman dışında Viola Davis, Steve McQueen, Ryan Murphy gibi isimlere özel ödüller verildi.

Kazananlar, kaybedenler ve sürpriz isimler

Riz Ahmed’in Sound of Metal’deki performansıyla Chadwick Boseman gibi güçlü adayları geride bıraktığı, Watchmen ve I May Destroy You’nun onore edildiği gecenin en büyük sürprizi ise; Jessie Buckley (I’m Thinking of Ending Things) ve Frances McDormand (Nomadland) gibi önemli rakipleri ekarte edip ödüle uzanan Nicole Beharie’ydi (Miss Juneteenth). Yılın eleştirmen favorisi yapımlarından First Cow ise eli boş döndü.

30. Gotham Ödülleri’nin tam kazanan listesi şu şekilde:

En İyi Film: Nomadland
En İyi Uluslararası Film: Identifying Features
En İyi Belgesel: A Thousand Cuts ve Time
En İyi Senaryo: Radha Blank (The 40-Year-Old-Version) ve Dan Sallitt (Fourteen)
En İyi Erkek Oyuncu: Riz Ahmed (Sound of Metal)
En İyi Kadın Oyuncu: Nicole Beharie (Miss Juneteenth)
Çıkış Yapan Yönetmen: Andrew Patterson (The Vast of Night)
Çıkış Yapan Oyuncu: Kingsley Ben-Adir (One Night in Miami)
Çıkış Yapan Dizi (Uzun Format): Watchmen
Çıkış Yapan Dizi (Kısa Format): I May Destroy You
Seyirci Ödülü: Nomadland

Yazı: Merdan Çaba Geçer