Olivia Colman ve Michael Ward’lu Empire of Light’tan yeni görüntüler

American Beauty, Revolutionary Road, Skyfall, 1917 gibi filmlerin yönetmeni Sam Mendes, bu kez 80’ler İngiltere’sinde bir sahil kasabasının sinema salonunun kapısını aralıyor. Başrollerinde Olivia Colman ve Michael Ward’u izleyeceğimiz Empire of Light, yeni bir fragmanla yüzünü gösterdi.


Yaşayan en maharetli görüntü yönetmenlerinden olan ve son Sam Mendes filmi 1917 ile kariyerinin ikinci Oscar’ını kazanan Roger Deakins sinematografisiyle yine şairane bir anlatı bizi bekliyor. İkili; Jarhead (2005), Revolutionary Road (2008), Skyfall (2012) ve 1917 (2019) sonrası beşinci kez güçlerini birleştiriyor. Türkiye’deki vizyon tarihi 24 Şubat 2023 olarak belirlenen Empire of Light, Mendes’in senaryosunu tek başına kaleme aldığı ilk film aynı zamanda.

Film, günümüzde benzerine rastlanmayan nostaljik bir sinema salonu olan The Empire’ı mesken tutuyor.  Olivia Colman tarafından canlandırılan Hilary karakteri, her sabah salonu açan ve iç karartıcı bir rutinin içine hapsolmuş bir salon görevlisi. Michael Ward ise ekibe yeni katılan Stephen isimli, hevesli bir genci canlandırıyor. İki karakter arasında kurulan beklenmedik bağ, toplum baskıları ve kişisel travmalar ışığında geleceği parlak gözükmeyen bir aşka evriliyor.

Olivia Colman ve Michael Ward’a yıldız isimlerle dolu bir oyuncu kadrosu eşlik etmekte: Colin Firth, Toby Jones, Tom Brooke, Tanya Moodie, Hannah Onslow ve Crystal Clarke. Müzikler ise The Social Network, Watchmen, Gone Girl gibi yapımlar için yaptıkları bestelerle ödül törenlerinin favorilerinden olan Nine Inch Nails üyeleri Trent Reznor ve Atticus Ross’tan. 

Prömiyerini Telluride ve Toronto film festivallerinde yapan Empire of Light hakkında çıkan ilk değerlendirmelerde hem Olivia Colman hem Michael Ward, performanslarıyla övgülere boğulmuş. Slash Film, Olivia Colman için “kariyerinin en iyi performansı” yorumunu yapmakta beis görmemiş. The Lost Daughter sonrası yine Oscar için adının sıklıkla anılması yüksek ihtimal anlaşılan.