Olivier Assayas’ın “Irma Vep” remake’inde başrol Alicia Vikander

Fransız yönetmen Olivier Assayas, 1996 yapımı filmi Irma Vep’i günümüz şartlarında yeniden yorumlayacağı bir diziyle geri dönüyor. A24’un yapımcıları arasında olduğu HBO dizisinin başrolünde Alicia Vikander var.

“Film içinde film” olarak nitelendirilebilecek Irma Vep, René Vidal’ın (Jean-Pierre Léaud) Fransız yönetmen Louis Feuillade klasiği, 1916 tarihli Les Vampires serisini yeniden ele alma sürecini anlatıyordu. “Vampire” kelimesinin anagramı olan Irma Vep, böylelikle bir filmin yapım süreci üzerinden Fransız sinemasına ve film endüstrisine bir bakış sunuyordu. 

Film, François Truffaut’nun La Nuit américaine (Day for the Night) ve Rainer Werner Fassbinder’in Beware of a Holy Whore yapımlarına sağlam referanslar içermekteydi. Irma Vep rolünde ise In the Mood for Love ile akıllara kazınmış Maggie Cheung yer alıyordu.

Zamanın ruhunu yakalamaya çalışan bir komedi

Yeni uyarlamanın günümüz film endüstrisine Assayas tarafından nasıl bir bakış getireceği filmle ilgili en merak edilen noktalardan. Irma Vep rolünü devralacak olan Alicia Vikander, Assayas’ın çalışmalarını hayranlıkla takip ettiğini ve yeni proje hakkında çok heyecanlı olduğunu dile getiriyor. Yönetmen ise projesini “Bu, çok farklı bir dünyada, çok farklı bir dönemde; tıpkı orijinal Irma Vep gibi zamanın ruhunu yakalamaya çalışan bir komedi” şeklinde tanımladı.

Danish Girl’deki performansı ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını kazanan Alicia Vikander, bu yıl Gloria filminde aktivist Gloria Steinem’ın gençlik yıllarını canlandırdığı performansıyla övgüler toplamıştı. Vikander, Tomb Raider serisinin ikinci filmi ile Lara Croft karakterine geri dönüş yapacak.

Yazı: Biçem Kaya