Pera Film’den Onur Haftası kapsamında direniş temalı program

30. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası teması “direniş” olarak belirlenmişken; Pera Film, Bell Hooks’un “Kendimizi ayakta tutmanın en hayati yollarından biri, direniş topluluklarını, yalnız olmadığımızı bildiğimiz yerleri inşa etmektir.” sözünü anımsatıyor ve geleneksel olarak Onur Haftası’nı kutladığı programlarına bu kez “Bir Direniş Alanı Olarak Yoldaşlık”ı ekliyor.

Advertisement

24 Haziran – 8 Temmuz’da gerçekleşecek programda; farklı coğrafyalardan, geçtiğimiz yıllarda önemli festivallerde seyirci karşısına çıkmış dört film bir araya geliyor. Bir aradalıkla hayata tutunma teması ön plana çıkan filmlerde yer alan tüm kuir karakterler; içinde yaşadıkları ülke, toplum ve ailelerde kendilerine nefes alma alanları açmaya çalışırken, yol arkadaşlığı kurdukları insanlarla baskı ve sıkışmışlığa karşı direniyorlar.

Programda, ergen cinselliğinin dizginlenemezliği ve sınır tanımazlığını yıkıcı bir güce çeviren Joven y Alocada / Asi ve Genç (2012), birlikte zaman geçirip varoluşsal meseleleri tartışmak için sık sık bir araya gelen bir grup kadın ve non-binaryden oluşan, Gürcistan’daki bir kadın futbol kulübünün belgeseli How The Room Felt / Odanın Hissi (2021), kendini keşfetme ve özgürleşme öyküsü aktarırken sıra dışı bir arkadaşlığı da gözler önüne seren Calcinculo / Salıncak (2022) ve anıların ancak kolektif olarak paylaşıldığı kuir bir çağı anlatan Três Tigres Tristes / Üç Üzgün Kaplan (2022) yer alıyor.

Gösterimlerin ücretsiz olduğu “Bir Direniş Alanı Olarak Yoldaşlık” programına dair detaylara ulaşmak için Pera Müzesi’nin web sitesini ziyaret etmek yeterli.