Oscar adaylarını açıklayacak isimler belli oldu: Guillermo Del Toro, John Krasinski ve Ang Lee

Altın Küre’nin rüzgarı henüz dinmemişken, ödül sezonunun belki de en ağır topu Oscar’lardan da haberler gelmeye başladı! Bu senenin adaylıklarını, Akademi başkanı Cheryl Boone Isaacs ile birlikte kimlerin duyuracağı belli oldu.

Guillermo del Toro, John Krasinski ve Ang Lee, Boone Isaacs ile beraber 14 Ocak tarihinde düzenlenecek bir medya konferansı eşliğinde 88. Akademi Ödülleri’nin 24 kategorisinin tüm adaylarını duyuracak.

Hellboy serisi, Pan’s Labirynth  filmleriyle dünyaca üne ulaşan Del Toro, son zamanlarda ses getiren Crimson Peak‘in de yönetmeni.  Pan’s Labirynth kendisine En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar adaylığı getiren Del Toro, The Strain dizisinin de yaratıcısı.Adaylar bir süre daha gizli kalacağına göre, açıklanmalarından sorumlu isimleri biraz hatırlamanın zararı yok.

Krasinski, Emmy ödüllü efsanevi dizi, The Office ile radarımıza girmişti. Sonrasında, 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi ve yapımcılığını üstlendiği, senaryosuna da katkıda bulunduğu Promised Land’de izlemiştik. İlk gösterimini bu ay Sundance’te yapacak olan The Hollars‘ın yönetmenliğini de John Krasinski üstleniyor.

Brokeback Mountain ve Life of Pi filmleriyle En İyi Yönetmen Oscar’ını iki kez kazanan Lee, 2000 yılında En İyi Yabancı Film dalında ödüle layık görülen Crouching Tiger, Hidden Dragon filminin de yönetmeni. Son filmi, Billy Lynn’s Long Halftime Walk, şu an post prodüksiyon aşamasında.

Oscar Ödül Töreni, 28 Şubat’ta Dolby Theatre’da gerçekleşecek. Bu tarihe dek, adaylar ve filmler üzerinden dönecek, “Leo bu sene ödül alır mı?” türevi muhabbetler bizleri bekliyor!