Walt Disney’in 23 Şubat 1940’da vizyona giren klasik çizgi filmi Pinokyo hakkında bilmedikleriniz

İtalyan yazar Carlo Collodi’nin 1881’de bir İtalyan dergisine bölümler halinde yazdığı, daha sonra kitap olarak basılan ve dünya klasikleri arasındaki yerini alan Pinokyo’nun Walt Disney tarafından çekilen animasyonu tam 79 sene önce, 23 Şubat 1940’da vizyona girdi. 1937’de ilk uzun metraj animasyonu Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’i çeken Disney’in ikinci filmi olan Pinokyo hakkında bilmediğiniz detaylar…

photo9

*Filmin prodüksiyonunda 700’ün üstünde sanatçı çalıştı. Hazırlıkları yıllara yayılan film Walt Disney yeterince şirin ve sevilebilir bulmadığı için pek çok kez değişimler geçirdi. Film için yapılan 2 milyon çizimin 300bin tanesi final versiyonda yer aldı. Bu çizimler filmin vizyon döneminde New York’ta çeşitli galerilerde sergilendi.

*Filmin en zor yönlerinden biri kitapta aslında sevimsiz ve yaramaz olan Pinokyo’yu daha sevilebilir bir karakter olarak yaratmaktı. Disney’in kurucuları arasında yer alan yönetmen Milt Kahl Pinokyo’yu kukla eklemleri olan bir insana benzetmek fikrini bulana kadar 18 farklı versiyon denendi ve beğenilmedi.

*Filmde Gepetto’nun atölyesinde gördüğümüz guguklu saatler animatörlere yön vermesi için gerçekten üretildi ve Walt Disney’in ofisinde sergilendi.

Walt-Disney-Screencaps-Jiminy-Cricket-walt-disney-characters-28627399-2560-1536

*Filmin anlatıcısı olan Jiminy the Cricket kitapta Pinokyo tarafından öldürülüyor ancak bir hayalet olarak geri geliyordu. Disney 27 farklı renk kullanarak çizilen Jiminy’i hikayeye anlatıcı olarak dahil etmeye filmin yapım sürecinin ortalarında karar verdi ve bu değişiklik nedeniyle filmden pek çok sahne kesildi.

*Pinokya’ya yardım eden Blue Fairy’nin kitapta ona yardım eden hayvan yardımcıları vardı: Arabasını çeken fareler, arabayı süren bir kaniş köpek ve mesajlarını taşıyan bir salyangoz.

*500 bin dolar maliyet hedeflenen filmin final bütçesi 2.5 milyon dolara yakındı. Film ilk vizyonunda yaklaşık 2 milyon gişe yaparak zarara girdi. Pek çok kişi bunu filmin karanlık öyküsüne ve film boyunca Pinokyo’ya kötülük yapan karakterlerinin çoğunun cezalandırılmamasına bağladı. 1945 – 1992 arasında yedi kez daha sinemalara gelen Pinokyo, bu sonraki vizyon maratonunda kar etmeyi başardı.

pinocchio602

*Geppetto’nun kedisi Figaro Walt Disney’in filmdeki favori karakteriydi. Film çekildikten sonra Figaro karakterinden vazgeçemeyen Disney, ona yeni bir rol buldu: Figaro Minnie Mouse’un spaniel cocker cinsi köpeğinin yerini aldı.

*Filmde Jiminy’i seslendiren dönemin ünlü oyuncusu Cliff Edwards aslında pinokyo’yu seslendirmek için düşünülüyordu. Ancak o zaman 43 yaşında olan oyuncunun sesi Pinokyo için fazla yetişkin bulundu. Onun yerine Pinokyo’yu 12 yaşındaki genç aktör Dickie Jones seslendirdi.

*Yazar Collodi’nin yeğeni Paolo Lorenzini, İtalya Kültür Bakanlığı’ndan Disney’e amcasının kitabını fazla Amerikanlaştırdığı için dava açması talebinde bulundu. “Pinokyo’nun maceraları İtalyan sanatının bir örneğidir ve Amerikanlaştırılarak bozulmamalıdır.” açıklamasında bulunan Lorenzini’nin bu talebi yanıt bulamadı.

*Film en iyi orijinal film müziği ve en iyi orijinal parça dallarında iki Oscar kazandı. Böylece Pinokyo yarışmaya girerek Oscar kazanan ilk animasyon filmi oldu.