Mike Mignola eli değmiş Pinokyo kitabı

Hellboy’un yaratıcısı Mike Mignola ve Beehive Books, Carlo Collodi’nin klasikleşmiş romanı Pinokyo’nun tamamen yeni illüstrasyonlarla dolu baskısı için kolları sıvadı. PINOCCHIO: An Illuminated Edition by Mike Mignola adıyla sunulacak projede reklendirmeler ise ödüllü sanatçı Dave Stewart’a ait.

Karantina döneminde yaptığı skeçlerle hâlihazırda farklı evrenlerden karakterlere el atan Mignola, Pinokyo’nun en sevdiği 2 kitaptan biri olduğunu (diğeri de Bram Stoker’dan Dracula) ve kitabın düşünme ile yazma şeklini hayli değiştirdiğini söylüyor. Pinokyo’nun “fazlasıyla tuhaf mizahının” yanı sıra gerçeküstü ve şaşırtıcı korku öğelerine sahip olduğunu dile getiriyor. Ayrıca, birlikte çalıştığı Beehive Books’un her kitabını “gerçek birer sanat eseri” olarak adlandırıp, onlarla çalışmak için sabırsızlık duyduğunu söylüyor. Kitap projesi gelecek yıl Kickstarter’a gelecek.  

İri yapılı aksi bir iblis olmasına rağmen iyi tarafta olan Hellboy’dan sonra 140 yıldır dürüstlüğü aşılayan tahta çocuk Pinokyo’nun Mignola çizimleriyle nasıl canlanacağını merak edenler için de güzel bir haber: Sanatçı, 7 Eylül’de başlayan LightBox Expo Online’daki sanal standında Beehive Books’un Illuminated Edition of Pinocchio projesinden iki parça sergiledi.

Mini lansmandan sonra Beehive Books’tan Josh O’Neill da Mignola’yı tüm zamanların en başarıları sanatçılarından biri olarak tanımlarken, kitabın “tüyleri diken diken edeceğini” vadediyor.

“Carlo Collodi’nin Pinokyo‘su, sevilen Disney film uyarlamasıyla ünü temizlenmiş olsa da aslında son derece tuhaf, fantastik bir hikâye. Mike Mignola, bu eşsiz hikâyenin zenginliğini ve tuhaflığını geri getirme görevini üstlendi. Mike’ın Viktoryen dünyalarının karanlığı ve dumanı arasında esrarengiz güzelliği bulma yeteneği benzersizdir. Bu kitaptaki işler, tüylerimizi diken diken ediyor.”

Kickstarter lansmanından haberdar olmak için buradan kayıt olabilirsiniz.

Yazı: Cerensu Bartu