Eksiklerini tamamlamak isteyenler için İstanbul Modern’den “Oscar’ın Yabancıları”

Ödül sezonunda takvimler karışmış, Oscar töreni 25 Nisan gibi ileri bir tarihe ertelenmiş olsa da; Akademi’nin “En İyi Uluslararası Film” kategorisine başvuran filmler bir süredir belli. Öyle ki geçtiğimiz günlerde kısa listeye kalan 15 film duyuruldu, forumlarda “Kimler aday olur?” tahminleri alevlendi. 

Çevrimiçi gösterimleriyle bizlere ulaşmaya devam eden İstanbul Modern de eksiklerini tamamlamak isteyenleri düşündü ve bir gelenek hâline gelen “Oscar’ın Yabancıları” programını duyurdu.

On filmden oluşan seçkide farklı coğrafya ve kültürleri temsil eden, dünyanın çeşitli festivallerinde izlenip ödül kazanmış yapımlar görüyoruz. Oscar’a uzanma ihtimali yüksek gözüken, Mads Mikkelsen’li Thomas Vinterberg filmi Druk’un (Danimarka) yanı sıra; aşklarını uzun yıllar saklamış Nina ile Madeleine’e odaklanan Deux (Fransa), dev bir sağlık skandalını ele alan gazetecilik başarısı Colectiv (Romanya), Ruthy Pribar’ın Tribeca’dan ödülle dönen ilk filmi Asia (İsrail), Majid Majidi’nin Venedik’te yarışan Khorshid’i (İran) dikkat çekiyor. Tıklayarak, gösterim programında belirtilen tarih-saat aralıklarında kayıt olmak ve verilen üç saatlik süre içinde filmi izlemek mümkün.

“En İyi Uluslararası Film” kategorisinin dönüşümü

ABD seyircisine “Bir inçlik altyazı bariyerini aştığınızda, birçok muhteşem film ile tanışacaksınız.” diyen Bong Joon-ho geçtiğimiz yıl bir ilke imza atmış ve İngilizce olmayan bir yapım (Parasite) ile “En İyi Film” ödülünün sahibi olmuştu. “En İyi Uluslararası Film” belki de hiç olmadığı kadar önemli bir kategori artık ve anlaşılan Akademi, yeni üyeleri ve yapılanmasıyla dünya sineması ile bağlarını güçlendirmeye çalışıyor.

Kategori, geçtiğimiz seneye kadar “Yabancı Dilde En iyi Film” olarak adlandırılıyordu fakat gelen eleştirilerle birlikte isim değişikliğine gidildi. Bunda 2019’daki törende sahneye çıkan Alfonso Cuarón’un ödül konuşmasının da etkili olabileceği söyleniyor: “Ben de yabancı filmler izleyerek büyüdüm; Citizen Kane, Jaws ve The Godfather gibi…” 

Yazı: Merdan Çaba Geçer