İstanbul Modern Sinema’nın Biz de Varız! programı yine iddialı

Dijital platformların orijinal içeriklerine veya vizyona giren yeni yapımlara erişebiliyor olsak da bu topraklardan çıkmış, çeşitli festivallerde ses getiren, yurt içi ve yurt dışında başarı kazanmış yapımlar, kimi zaman bir merak unsuru olarak yer ediniyor zihinlerde. Neyse ki bizlere çevrimiçi gösterimlerle ulaşmaya devam eden kurum ve kuruluşlar mevcut hâlâ: İstanbul Modern Sinema’nın Türkiye sinemasından yepyeni filmleri bir araya getirdiği “Biz de Varız!” programı bu yıl 10. yaşını kutluyor. Büyük merak uyandıran, festivallerden ödüllerle dönmesine karşın vizyonda hak ettiği yeri bulamamış kimi filmlere çevrimiçi ve ücretsiz bir programla erişebileceğiz. 

Gösterim takviminde belirtilen tarih-saat aralıklarında kayıt olmak ve yayında olduğu süre boyunca filmi izlemek mümkün. Gösterimlerin yanı sıra yönetmen ve oyuncularla kısa söyleşiler gerçekleştirilecek; bunlar İstanbul Modern’in YouTube kanalından izlenebilecek.

Gölgeler İçinde
Okul Tıraşı, Kapıyı Açık Bırak, Gölgeler İçinde ve çok daha fazlası

Yine oldukça iddialı, görülmeye değer bir seçki var karşımızda. Ferit Karahan’ın gizem ve gerilimi sonuna kadar koruyan, 71. Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünde FIPRESCI (Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu) Ödülü’ne layık görülen, 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde büyük ödülü kazanan filmi Okul Tıraşı ilk göze çarpanlardan.

Nesuhi ve Ahmet Ertegün kardeşlerin caza olan ilgi ile sevgilerini, kurdukları ve dünya müzik tarihinde önemli bir yere sahip Atlantic Records’ın öyküsünü anlatan Kapıyı Açık Bırak kaçırılmaması gerekenlerden. Fikret Reyhan’ın Türkiye’ye özgü sınıfsal ve sosyolojik gözlemlerde bulunduğu, tek mekânda kesintisiz planlarla geçen koreografisiyle gittiği her festivalden ödülle dönen filmi Çatlak, Erdem Tepegöz’ün Zerre’den 10 yıl sonra çektiği, bilim kurgu öğeleri de içeren bir distopya olarak tanımlanabilecek filmi Gölgeler İçinde, Didem Şahin’in 1963’te Türkiye’den Almanya’ya işçi olarak giden anneannesi Nermin’in hikâyesini işlediği Acı ve Tatlı, izlenebilecek yapımlardan bazıları.

Biz de Varız! seçkisindeki tüm filmler, gösterim tarihi sırasıyla şu şekilde:

* Okul Tıraşı, Yön: Ferit Karahan, 18-20 Ocak 
* Gölgeler İçinde, Yön: Erdem Tepegöz, 20-22 Ocak 
* Yeniden Leyla, Yön: Barış Hancıoğulları, 22-24 Ocak 
* Kapıyı Açık Bırak, Yön: Ümran Safter, 25-27 Ocak
* Cemil Şov, Yön: Barış Sarhan, 27-29 Ocak 
* Zîn Ve Ali’nin Hikâyesi, Yön: Mehmet Ali Konar, 29 -31 Ocak
* Acı Ve Tatlı, Yön: Didem Şahin, 1-3 Şubat
* Çatlak, Yön: Fikret Reyhan, 3-5 Şubat
* İnsanlar İkiye Ayrılır, Yön: Tunç Şahin, 5-7 Şubat