İstanbul Modern’in “Biz de Varız!” seçkisini izlemeden seneyi kapatmayın

2020’ye nokta koymamıza yalnızca sayılı günler kaldı, evet; lakin sinema salonlarının kapatılmış, birçok projenin ertelenmiş, film festivallerinin sekteye uğramış olması içinde bulunduğumuz sinema yılını tamamlamamıza pek olanak vermiyor. Dijital platformların orijinal içeriklerine veya Hollywood stüdyolarının gişe canavarlarına evlerimizden erişebiliyor olsak da bu topraklardan çıkmış, çeşitli festivallerde ses getiren, yurt içi ve yurt dışında başarı kazanmış yapımlar bir merak unsuru olarak yer ediyor zihinlerde. Neyse ki bizlere çevrimiçi gösterimlerle ulaşmaya devam eden kurum ve kuruluşlar mevcut hâlâ.

İstanbul Modern Sinema’nın Türkiye sinemasından yepyeni filmleri bir araya getirdiği “Biz de Varız!” programı bu yıl dokuzuncu yaşını kutluyor. Büyük merak uyandıran, festivallerden ödüllerle dönmesine karşın vizyonda hak ettiği yeri bulamamış kimi filmlere çevrimiçi ve ücretsiz bir programla erişebileceğiz. 

Gösterim programında belirtilen tarih-saat aralıklarında kayıt olmak ve verilen üç saatlik süre içinde filmi izlemek mümkün. Gösterimlerin yanı sıra yönetmen ve oyuncularla kısa söyleşiler gerçekleştirilecek; bunlar İstanbul Modern’in YouTube kanalından izlenebilecek.

“Hayaletler”, “Bilmemek”, “Ah Gözel İstanbul” ve çok daha fazlası…

Oldukça iddialı, görülmeye değer bir seçki var karşımızda bu sene. Azra Deniz Okyay’ın Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenlerin Haftası’nda büyük ödül kazanan, Altın Portakal Film Festivali’nden “En İyi Film” dâhil beş ödülle dönen Hayaletler’ini önermekteyiz mesela. Kendisinin ilk uzun metraj çalışması, İstanbul genelinde yaşanan elektrik kesintisini distopik bir atmosferde ele alıyor.

Dünya prömiyerini 44. Toronto Film Festivali’nin “Keşif” bölümünde yapan Orçun Behran filmi Bina, Seyyah Eremya Çelebi Kömürciyan’ın 17. Asırda İstanbul isimli metninden ilham alınarak çekilen Zeynep Dadak filmi Ah Gözel İstanbul, Deniz Tortum’un Rotterdam Film Festivali’nde gösterilmiş belgesel çalışması Maddenin Hâlleri, Leyla Yılmaz’ın heteronormatif tahakkümü ve linç kültürünü işlediği Bilmemek, Metin Akdemir’in sinemamızda görmezden gelinmiş kuir arzu temsillerinin peşine düştüğü Hayalimdeki Sahneler, seçkide yer alan yapımlardan bazıları.

Dileyenler 17-28 Aralık arasında sürecek “Biz de Varız!” programına hazırlık yapmak için, filmleri yönetmenlerinin ağzından da dinleyebilir. Azra Deniz Okyay, Orçun Behran, Zeynep Dadak, Deniz Tortum ve Metin Akdemir ile gerçekleştirdiğimiz röportajlara bir tıkla ulaşmanız mümkün.

Yazı: Merdan Çaba Geçer