Oscar Isaac ve Jake Gyllenhaal’la “The Godfather”ın yapım süreci

Oscar Isaac ve Jake Gyllenhaal, The Godfather’ın yapım sürecini ele alan Francis and the Godfather filminde rol alacak. Isaac, 1972 tarihli klasiği yöneten Francis Ford Coppola’yı; Gyllenhaal da yapımcı Robert Evans’ı canlandıracak. Yönetmen koltuğunda ise Rain Man filminin Oscar ödüllü yönetmeni Barry Levinson oturuyor. Levinson, bir web sitesinde rastladığı metni yeniden düzenleyerek filmin senaryosunu oluşturmuş. Robert Duvall, James Caan, Diane Keaton, John Cazale ve diğer The Godfather oyuncularını kimin canlandıracağı hâlâ merak konusu. 

Advertisement

Francis and the Godfather, 31 yaşındaki Coppola’nın, filmin çekimi öncesi ve esnasında yaşadığı amansız zorluklara odaklanıyor. Bunlardan biri, Coppola’nın Kansas City’de geçen senaryoyu New York’a taşıyıp bütçeyi ağırlaştırma savaşı. Bir diğeri de uzun zamandır başarılı bir filmde rol almayan Marlon Brando’ya Don Carleone karakterini verip vermeme ikilemi (Brando, bu rolüyle En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülü kazanmıştı). Oyunculuk kariyerinden yapımcılığa atılan Evans’ın borç batağındaki stüdyoyu kurtarma çabası ve yasa dışı işlerinin seyirciye yansıtılmasını istemeyen gerçek mafyaların baskısı da Francis and the Godfather’da ekrana yansıyacak. Süreci, “Yapımın kargaşasına ve bütün engellerine rağmen klasik bir film ortaya çıktı” diyerek özetliyor Levinson. 

Coppola’nın da bu prodüksiyona tepkisi olumlu: “Barry Levinson’ın herhangi bir şey hakkında yaptığı herhangi bir film ilginç ve değerli olur.” Kendisini yakın zamanda gündem başlıklarına taşıyan Coda: The Death Of Michael Corleone adlı yeni The Godfather III editi, 8 Aralık’ta dijital platformlarda ve Blu-Ray formatında yayımlanacak. 

Yazı: Cansu Çubukçu