Oscar Ödülleri’nden tartışma yaratan “tahmin” tweet’i

Oscar Ödülleri’nin resmî Twitter hesabı, şaşkına uğratan ve tartışma yaratan bir paylaşımla dikkatleri üzerine çekti.

Paylaşım, “Benim Oscar Tahminlerim” başlıklı bir fotoğrafla Oscar ödüllerinin tüm önemli kategorileri için tahminler içeriyordu. Tweet paylaşılır paylaşılmaz Oscar takipçileri, paylaşımdaki listenin 92. Akademi Ödüllerinin kazananları olabileceğini ve yanlışlıkla ortaya çıkmış olduğunu düşündü. 

Kısa süre sonra silinmesine rağmen çoktan dolaşıma sokulan ve ekran fotoğrafları alınmış olan listede “En İyi Film” için Parasite’ın, “En İyi Yönetmen” için 1917 filmiyle Sam Mendes’in adı yazarken Joaquin Phoenix Joker’la “En İyi Erkek Oyuncu”, Laura Dern, Marriage Story’yle “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünün altına eklenmiş.

Bu ilginç tweet yayınlanmadan önce Akademi, “Bu sene Oscarların kimlere gideceğini tahmin edebilir misin?” paylaşımını yapmış ve kullanıcılara tahmin listelerini paylaşıp törenden sonra gerçek sonuçlarla kıyaslamaları çağrısında bulunmuştu.

Ancak, Akademi’nin hesabından yapılan paylaşım kısa sonra silindi ve yeni bir Tweet düştü. Tweet’te kısa süreli bir sorun olduğu, hatanın giderildiği ve Oscar sahiplerinin pazar günü açıklanacağı belirtildi. Oscar logosuyla özenle oluşturulan listenin resmî hesaptan “yanlışlıkla” paylaşılması, hâliyle akıllara tweet’in viral olabileceğini getirdi.

92. Akademi Ödülleri 9 Şubat Pazar günü ABC’de yayınlanacak. Bu yılki adayların tam listesini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Yazı: Mine Metin