Ödül sezonu: Yapımcılar ve senaristlerden en iyiler

Ödül sezonu için nihai durak olacak 94. Akademi Ödülleri’ne sayılı günler kalmışken, son aşamalarında yarışa yeni bir yön kazandırabilecek iki kritik meslek birliğinin ödülleri geçtiğimiz hafta sonu duyuruldu: Amerikan Yapımcılar Birliği (PGA) ve Amerikan Senaristler Birliği (WGA).

Yapımcılar Birliği’nin En İyi Film kategorisinde onurlandırdıkları yapımlar, çok büyük oranda, Oscar’ı dağıtan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin seçimleriyle büyük benzerlik gösteriyor. Dolayısıyla ortaya çıkan tablo, şimdiye dek The Power of the Dog’un önde götürdüğü yarışta CODA’nın birden fazla dalda zaferini görmemizin oldukça olası olduğunu söylüyor. Fransa yapımı La Famille Bélier’in uyarlaması olan film, engelli bir ailedeki işitebilen tek fert olan Ruby’nin hayalleri ve sorumlulukları arasında bocalaması üzerine.

Her ödül sezonu yılın en iyi senaryolarını seçen Senaristler Birliği, kuralları gereği yalnızca birliğe üye olan senaristlerin işlerini değerlendirmeye almakta. Dolayısıyla The Power of the Dog’un yanı sıra The Worst Person in the World, Belfast ve Drive My Car gibi güçlü yarışçılar aday listesine girememişti zaten. CODA’nın galibiyeti çok şaşırtıcı olmasa da BAFTA’nın senaryo ödülünü The Power of the Dog’a kaptırmamış olması, Oscar’ın bu kategorisinde de zaferi tadabileceğini işaret ediyor. Öte yandan adaylar arasında Licorice Pizza bulunurken En İyi Özgün Senaryo’da Don’t Look Up galibiyeti görmememiz, Senaristler Birliği’nin en büyük sürprizi.

İki oluşumun sinema ve televizyon kanatlarında ödüllendirdiklerinin bir kısmına aşağıda bulabilir, diğer kazananlar ve adaylara Yapımcılar Birliği ve Senaristler Birliği’nin web sitelerinden erişebilirsiniz.

Yapımcılar Birliği Ödülleri

Sinema

En İyi Film: CODA
En İyi Animasyon: Encanto
En İyi Belgesel: Summer of Soul

Televizyon

En İyi Drama: Succession
En İyi Komedi: Ted Lasso
En İyi Mini Dizi: Mare of Easttown
En İyi TV Filmi: Tom Petty, Somewhere You Feel Free: The Making of Wildflowers
En İyi Belgesel: The Beatles: Get Back
En İyi Oyun & Yarışma Programı: RuPaul’s Drag Race
En İyi Canlı Eğlence, Variety, Skeç, Standup & Talk Show: Last Week Tonight with John Oliver

Senaristler Birliği Ödülleri

Sinema

En İyi Özgün Senaryo: Don’t Look Up
En İyi Uyarlama Senaryo: CODA
En İyi Belgesel Senaryosu: Exposing Muybridge

Televizyon

En İyi Drama: Succession
En İyi Komedi: Hacks
En İyi Yeni Dizi: Hacks
En İyi Mini Dizi (Özgün): Mare of Easttown
En İyi Mini Dizi (Uyarlama): Maid
En İyi Animasyon: Tuca & Bertie “Planteau”
En İyi Bölüm (Drama): Succession “Retired Janitors of Idaho”
En İyi Bölüm (Komedi): The Great “Alone At Last”