Z Raporu: Nezaket Erden

Kendisini sadece birkaç senedir tanıyoruz fakat hem tiyatro hem sinema kariyerine sığdırdığı başarılarla, son yılların en heyecan verici yeteneklerinden biri Nezaket Erden. 2018’de, Tiyatro Hemhâl’ın Sevgili Arsız Ölüm oyunundaki performansıyla büyük alkış toplayarak dikkatleri üzerine çekmişti. Geçtiğimiz sene Tunç Şahin’in İnsanlar İkiye Ayrılır, bu sene ise Selman Nacar’ın İki Şafak Arasında filmleriyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne uzandı. Filmografisinde yer alan yapımlar arasında Nasipse Adayız ve Küçük Şeyler de var.

Erden’in kapısını çaldık, geride bırakmak üzere olduğumuz 2021’yi kurcalayan anketimizin bazı sorularına yanıtlar aldık. Buyrunuz Nezaket Erden Z Raporu’na.

2021’de en çok dinlediğin albümler?

Melike Şahin’den Merhem, Carl Craig’den Verus. Bu iki albümü döndüre döndüre, tekrar tekrar dinledim.

2021’de en çok dinlediğin şarkılar?

Melike Şahin’den “Hançer” ve “Bedelini Ödedim”, Stromae’den “Santé” ve Nova Norda’dan “Varım” ile “Cehennem”.

2021’de izlediğin filmlerden favorilerin?

The Worst Person in the World, Lulu Wang’ın son filmi The Farewell ve Jeon Go-Woon’un ilk filmi Microhabitat en sevdiklerim oldu.

Maid

2021’de izlediğin dizilerden favorilerin?

Maid, Succession ve Ramy.

Bu yıl yediğin en lezzetli yemek?

Of çok güzel yemekler yedim bu yıl. Zaten yemeyi çok severim. Turneler ve film festivalleri vesilesiyle gittiğim yerlerde de yeni şeyler denemeyi seviyorum. San Sebastian’da mesela yemek konusunda çılgın deneyimler yaşadım. Ama gel görelim ki en son yediğim en lezzetli şey yine bir yurdum lezzeti, çiğ köfte. Çiğ köfte severler koşsun. Marul diye bir yer Moda’da. Bu yıl yediğim en lezzetli şey seçiyorum.

Bu yıl en çok vakit geçirdiğin kitap?

Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk (Wilhelm Genozino) ve Ev (Nermin Yıldırım).

Bu yıl keşfettiğin bir podcast?

Deniz Göktaş’tan Deniz Göktaş’a Ayıracak Vaktim Yok. Bu yıl keşfettiğim ve dinlemekten çok keyif aldığım podcastlerden biri. Bu yıl podcast dinleme sürem baya arttı zaten.

2021’den yeniden yaşamak isteyeceğin bir gün/an?

İki Şafak Arasında vesilesiyle San Sebastian’a gitmiştik. Orada geçirdiğim tüm anlar güzeldi ama okyanusta ilk kez yüzdüğüm, kumsalda koştuğum, martı kanadıyla kuma yazı yazacak kadar romantikleştiğim bir gün vardı. O gün kendimi çok özgür ve dünyayla bir hissetmiştim. O günü, o ânı, dünyayla bir olma hâlini tekrar tekrar yaşamak isterim.

2022 seni neden heyecanlandırıyor?

Oyunculuk kariyerimde güzel karşılaşmalar yaşayıp güzel şeyler üretebileceğimi hissediyor, umuyor, hayal ediyor ve heyecanlanıyorum. Birtakım şeylere başlama ve insanlardan ilham alıp verme konusunda daha cesur hissediyorum. Cesaretimi ve eyleme geçme gücümü arttıracak bir sene olacağını umuyorum. Toplumsal, ekonomik zorlukların içine doğduğumuz için onlardan bağımsız heyecanımı öldürmemeye yeminler içerek seneye giriş yapmak istiyorum!