Owen Pallett'a saatler kala: Kanada'nın gelecek vaat eden sanatçıları

Son yılların öne çıkan Kanadalı müzisyenlerinden Owen Pallett, bu akşam Salon IKSV sahnesinde olacak. Yayınladığı albümlerin yanısıra adeta birer kısa film tadındaki klipleriyle dikkatimizi çeken Pallett’tan yola çıkarak son birkaç yıl içerisinde yaptığı işlerle ilgimizi çeken Kanada merkezli projelere ve kliplerine bir göz atalım dedik.

Majical Cloudz
İlk uzunçalarını 2011 yılında Arbutus Records etiketiyle yayınlayan Majical Cloudz, minimal ve duygusal havasıyla üzerimide tarifi güç bir etki yaratıyor. İlk albümün getirdiği başarıyla birlikte 2013’te yayınladığı ikinci albüm Impersonator için Matador Records ile anlaşan ikili Lorde’un Kuzey Amerika turunda ona eşlik etmişti.

Blue Hawaii
Kanada’da deneysel müzik denince akla gelen ilk gruplardan biri olan BRAIDS’ten tanıdığımız Raphaelle Standell-Preston’ın eski erkek arkadaşı Alex Cowan ile kurduğu Blue Hawaii, BRAIDS deneyselliğini daha elektronik ve minimal boyutlara taşıyor.

Young Galaxy
Listemizdeki grupların en eskisi Young Galaxy’nin temeli 2005 yılına dayanıyor. Kayıtlarını bünyesinde Trust, Cold Specks ve Feist gibi isimleri de bulunduran Toronto merkezli plak şirketi Arts & Crafts aracılığıyla yayınlayan Young Galaxy’nin bazı klipleri de en az müziği kadar ilgi çekici.

Ought
İlk albümünü bu yıl içerisinde, Constellation Records etiketiyle yayınlayan Ought’ın müziğinde belirgin bir post punk etkisi var!

Foxes in Fiction
Owen Pallett’ın da son dönemdeki favorileri arasında yer alan Foxes in Fiction, Torontolu müzisyen Warren Hildebrand’in New York’a taşıdığı ambient projesi. Brian Eno ve Atlas Sound gibi isimlerden etkilenen Hildebrand’in parçalarında yarattığı özgün atmosfer aşağıda izleyeceğiniz klipteki gibi görüntülerle birleşince dinleyicisine oldukça farklı bir deneyim yaşatıyor.