Mükemmel uyum meselesi: Öyle Şeyler Yalnızca Filmlerde Olur üzerine

Metnini, yönetmen Şule Ateş ve oyuncu Pınar Göktaş’ın prova sürecinde birlikte geliştirdiği Öyle Şeyler Yalnızca Filmlerde Olur, Pınar Göktaş’ın ilişkiler ve toplumsal cinsiyet rolleriyle ilgili sorgulamalarına seyirciyi de ortak ettiği bir tek kişilik performans.

Konu nedir?

Öyle Şeyler Yalnızca Filmlerde Olur, aşk filmlerindeki ‘mükemmel uyum’ fikriyle büyülenip ‘’hayatının aşkını’’ bulmaya karar veren bir kız çocuğunun bu güçlü duyguya dair bir keşif yolculuğuna çıktığı bir büyüme ve kendini keşfetme hikâyesini konu alıyor. Samsun’dan Notting Hill’e uzanan anlatı; 90’lı yılların sonu ve 2000’lerin başına yayılırken, seyirciyi dönemin romantik filmleri, vintage objeleri ve pop starı Tarkan’ın hit şarkılarıyla da bir yolculuğa çıkarıyor.

İlk intiba?
Pınar Göktaş ve Şule Ateş’in ortak yaratımıyla gelişen, kişiselle kurmacanın iç içe geçtiği bir metin etrafında örülen tek kişilik performans; arkadaşlarımızla bir kahve molası eşliğinde sevgiden, tutkudan, cinsellikten, toplumsal cinsiyet rollerinden yer yer söylenip, yer yer de olanı biteni tiye aldığımız bir sohbet samimiyetinde.

En çok hangi âna yükseldin? 

Pınar Göktaş’ın Tarkan’ı neredeyse aratmayan dans performansına yükselmemek elde değil açıkçası.

Kimler sever? 

“Hayatımın aşkı” tanımına, ilişkideki “mükemmel uyum”a dair beklentilerin yalnızca filmlerde olduğu kabulüne açık olanlar; aşka ve cinselliğe dair içten ve bir o kadar da kendini ciddiye almayan, neşeli bir sohbete eşlik etmek isteyenler.

Öyle Şeyler Yalnızca Fimlerde Olur’un  yaklaşan tarihlerini buradan takip edebilirsiniz.

Formu dolduran: Yağmur Ruken Kahraman
Giriş görseli: Büşra Yeşilay