Wordle etkisi: Scrabble da çevrimiçi ortamda

Wordle ve türlü uyarlamaları sosyal medya feedlerini ablukaya almaya uzun süreler devam edecek anlaşılan. Kelime oyunu sevdalılarının ilk göz ağrısı Scrabble da kendini çevrimiçi versiyonuyla yeniden hatırlatıyor.

Ağırlıklı olarak mobil oyunlar geliştiren Scopely’nin hazırladığı Scrabble Web, oyunculara üç opsiyon sunuyor: Farklı seviye seçenekleriyle bilgisayara karşı oynama, kelime oyunu seven bir başka arkadaşınla oynama ve dünyanın dört bir yanından Scrabble Web oyuncularıyla rastgele bir oyun bulma. An itibariyle oyuncular aynı anda birden fazla maç yapamıyor. Toplam hamle süresi de 15 dakika olarak belirlenmiş. Yani her gün 5-10 dakikasını Wordle’a ayıranlar için oldukça uzun soluklu, kolektif bir oyun deneyiminin mümkün olduğunu hatırlatıyorlar. 

scrabble web

Scopely ekibi, Scrabble Web’in geliştirilmeye devam edeceğini ve yakın gelecekte aynı anda birden fazla oyunda yer almanın mümkün olacağını belirtmiş. Dil seçenekleri de şu an için İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca ve Portekizce ile sınırlı. Burada da daha fazla opsiyon ekleneceğine şüphe yok.

“Wordle’ın yükselişi, insanların kelime oyunlarını ne kadar sevdiğini bir kez daha hatırlattı” sözleriyle Scrabble Web fikrinin çıkış noktasını açık ediyor Scopely başkan yardımcısı Beth Nations. Platformda oyunun tutkunlarını bir araya getirmeyi amaçlayan çevrimiçi bir forum da bulunmakta. Günümüz dijital dünyasında “komünite yaratmak”, “iletişimi sıcak tutmak” gibi tabirlerin her geçen gün daha yüksek sesle duyulduğunu düşünecek olursak, bu klasik oyun ekseninde başka planlar yapıldığını da öngörmek mümkün.

Scrabble Web’e dalmak isteyenler playscrabble.com adresine bekleniyor. 

Giriş fotoğrafı: Piotr Łaskawski