Özel “Friends” buluşması çok yakın, ama...

Mindy Kaling, James Corden, Cara Delevingne, BTS, Lady Gaga, David Beckham, Justin Bieber, Cindy Crawford, Elliott Gould, Kit Harington, Larry Hankin, Thomas Lennon, Christina Pickles, Tom Selleck, James Michael Tyler, Maggie Wheeler, Reese Witherspoon ve Malala Yousafzai. Friends: The Reunion özel bölümünün konuk listesini okudunuz.


HBO Max’in “gerçek oluyor” ve “rafa kaldırıldı” haberleri arasında gidip gelerek yıllardır gündemde kendini hatırlatan buluşması, 27 Mayıs’ta yayımlanacak. 2004’te final yapan komedinin Lisa Kudrow, Matthew Perry, Courteney Cox, David Schwimmer, Jennifer Aniston ve Matt LeBlanc’tan oluşan orijinal kadrosu, 17 yılın ardından ilk kez ekranda bir araya geliyor. Bir de 40 saniyelik, arkadaşları arkalarından gördüğümüz bir teaser var; buradan izlenebilir.

One Direction grubu için çektiği belgesel ve kliplerin yanı sıra James Corden’la The Late Late Show’da çalışan Ben Winston yönetmen koltuğunda. Dizinin yaratıcıları Kevin Bright, Marta Kauffman ve David Crane de yapımcı suitinden selamlıyor. Burbank’te dizinin orijinal setinde çekilen bölüm, önceden yazılmış bir metne dayanmıyor. Yani “Yıllar sonra buluştular, bakalım ne konuştular?” gibi bir perspektifi olacak. 

Ekip stüdyoya karakterleriyle dönmüyor. Altılı ve konukları, çekimlerden pek bilinmeyen hikâyeler anlatacak, kimi kamera arkası görüntüleri ilk kez paylaşılacak ve yıllardır beklenen bir nostalji rüzgârı estirecek. Klasik yapımların 15-20 yıl sonra gelen rebootlarının büyük oranda hayal kırıklığı yarattığını göz önüne alınca; yaratıcı anlamda isabetli bir karar verilmiş gibi duruyor. 

Hâlihazırda Richard rolüyle Friends’in popüler yan karakterlerinden biri olan Tom Selleck, daha önce reunion bölümüne sıcak bakmadığını açıklayan (Rachel’ın kardeşi Jill’i canlandıran) Reese Witherspoon, televizyon tarihinin en unutulmaz kahkahalarından birine sahip Janice rolüyle izlediğimiz Maggie Wheeler gibi bir nevi “comeback” yapacak konuklar var. Ama konuk listesi bütünüyle biraz endişelendiriyor, değil mi? Central Perk’ün küçük sahnesinde BTS’in bir mini konser verdiğini falan düşünsenize… 

Basın bu projeyi nasıl işledi?

Aslında Mayıs 2020’de yayımlanması hedeflenen buluşma, pandemi etkisiyle prodüksiyonun rötar yapmasıyla bir yıllık gecikmeyle ekrana gelecek. İlk ertelemenin ardından 2020 yazında kimi oyuncuların bu fikre artık sıcak bakmadığı yönünde söylentiler de ABD’nin magazin basınında epey yankılanmıştı. İsmi verilmeyen kaynaklardan, Jennifer Aniston’ın reunion bölümünün senaryosunu bir fiyasko olarak tanımladığı ve projeye katılmaya onay verdiği için büyük pişmanlık yaşadığı yönünde iddialar ortaya atılmıştı. Bir sonraki dalgada ise Chandler Bing rolüyle izlediğimiz Matthew Perry’nin uyuşturucu bağımlılığı sebebiyle çekimlere katılabilecek mental durumda olmadığı yönünde dedikodular yükselmişti.

Bu geri dönüşe dair basında epey konuşulan bir başka detay da oyuncuların alacakları ödemeler. Dizinin 10. sezonu yayımlanırken bölüm başına ortalama 1 milyon dolar kazanan başrol oyuncuları, reunion için pazarlık masasına birlikte oturmuş. Friends anılarını birinci elden tazelemenin ederi, kişi başı 3 milyon dolar olmuş.

YouTube’da eski dizilerin oyuncu kadroları için yapılan “Şimdi neredeler?” minvalindeki videoları akıllara getiriyor Friends: The Reunion’dan paylaşılanlar. Bakalım nasıl sürprizler hazırladılar. 

Geçtiğimiz haftalarda Rastgele köşemize konuk olan oyuncu Ece Dizdar, işlevsiz aileleri konu eden üç diziye dair hislenimlerini kaleme almıştı. Seçkisinde Friends de var. “10 sezon dünyayı kasıp kavuran bu tatlı mı tatlı, sıcak mı sıcak, komik mi komik hayat neşemizin içine sinsice örülü işlevsiz aile modellerine bakalım.” diyen Dizdar’ın Rastgele’sine buradan ulaşabilrsiniz.