Özgün Semerci seçti: Kalp kıran 5 nakarat

Özgün Semerci, ilk albümü Bulandı Sularım’dan üç yıl sonra, yine banjonun başrolünde olduğu A Nightmare on Clawhammer Banjo’yu yayımlamıştı. Sonrasında bir dizi tekliyle şarkı yazarlığını ince dokunuşlarla genişletmeyi sürdürdü. LU Records etiketiyle 6 Kasım’da yayımlanan “Olamazdım” ve “Kaygı” isimli teklilerinde banjonun yerini gitar aldı. Basın bülteninde yazdığı gibi, “Midwest Emo ve Billy Bragg tadında, nakaratsız şarkılar…”

Nakaratsız bu iki güzelliğin ardından Özgün’ün kapısını çaldık ve sevdiği nakaratsız parçaları sorduk. Özgün bir kez daha ters köşeden vurmayı tercih etti ve kalp kıran 5 nakarattan oluşan bir seçkiyle çıkageldi. 

The Rural Alberta Advantage – Brother

“Nakarat şarkı içinde âni bir duygu kontrastı mı yaratmalı? Giriş ve verse’de inşa edilen duyguyu aynı tondan mı beslemeli? Geçenlerde bir podcastte Jim Adkins dedi ki: ‘Eğer müthiş bir nakarat yazmak istiyorsan, hemen bu fikri unut ve yat uyu, çünkü yapamayacaksın.’ O yüzden çok da şeyapmamak lazım. Coen Kardeşler’i çok çok severim. Yıllarca uğraşıp sadece 1 film yapıyorlar. Bu şarkıyı dinlediğinizde henüz çekilmeyen bir Coenler filmi izleyebilirsiniz. Hatta siz de Coen Kardeşler olabilirsiniz. Lanet olası bir nakarat.” 

Charlie Parr – All The Good Times Are Past and Gone

“Türkülerin bazıları acıdır. Bazıları çok acı. Bazıları ise şöyle başlar: ‘Tanrıya keşke hiç doğmayaydım diye dua ettim. Ya da genç yaşta öleydim diye. Bütün o güzel zamanlar geçti ve gitti.’ Bu bambaşka bir seviye. Müthiş bir şarkı.”

Biffy Clyro – Mountains

“Eğer aşırı derecede güzel bir pre-chorus yazdıysanız, ya çok büyük bir hata yapıyorsunuz ya da turpun büyüğünü heybeden çıkardığınızda birilerinin kalbini çok fena kıracaksınız. Sevgiliniz kulağınızın altını yalasa, tüyleriniz bu kadar diken diken olmaz. Öyle bir nakarat. Maşallah.” 

The Smashing Pumpkins – Stand Inside Your Love 

“Bu liste favori nakaratlar listem olsa ‘Heaven is a Place on Earth’den başlarım, ‘Africa’sı var, ‘Summer of 69’ı var, orda mutluluktan çıldırırız, bira açarız. Ama bunlar hep dünyevi melodiler ve sözler. ‘Stand Inside Your Love’ nakaratı ise ruhlar âleminden geliyor. Kalbim kırılaydı da seni dinlemeyeydim. Her şeye razıyım yeter ki bir daha seni hiç duymayayım dedirtecek bir nakarat. Sevenleri üzmeyelim.” 

Blink 182 – No Heart 

“Delonge yerine Skiba’nın Blink’e girişi, Umut Bulut’u satıp Drogba’yı almamızla tıpatıp aynı şey. Bu nakarat da bir gol sevinci gibi.”