Palmiyeler mevsimi geldi çattı

Mertcan Mertbilek, Rana Uludağ, Tarık Töre ve Barış Konyalı’dan oluşan Palmiyeler, yaklaşan albümden iki parça birden fırlattı: “Yollar” ve “İkimiz”.

Evde olma hissini damarlarında taşıyan son albüm Şeytan Odama Geldi, Palmiyeler diskografisinin en ayrıksı tınlayan işlerinden biriydi. Grubun 21 Haziran’da yayımlanacak son numarasının ismi ise İkimiz. İlk teklilerden anlaşılan; yaz sıcaklarında ferahlatan, Palmiyeler usulü salaş rock’n’roll sularına geri dönüldüğü.

Beşinci albüm İkimiz’den paylaşılan ilk kayıtlardan “Yollar”, hafif hafif sallanmadan dinlemenin pek mümkün olmadığı bir parça. “Nereye gidersen git, bu hayat hiç çekilmez.

Bir kere düştün dünyaya, artık hiç kaçış yok.” dese de kafa düşürtmüyor, yeniden doğacak günde umut arıyor. Albüm kapağındaki portakal eşliğinde çeşitli asfaltlarda yuvarlandığımız görsel eşlikçisi de burada.

Albüme ismini veren “İkimiz”, 70’ler havası estiriyor; dönemin aksiyon filmlerinin açılış sahnelerini akıllara getiriyor. Daha koşturma başlamamış, hiç acelesi yok, tane tane anlatıyor hikâyesini Mertcan Mertbilek. Sabit akor yürüyüşünü keskin bir şekilde ayakta tutan groove’u ve boşluklu, psikedelik solosuyla “havadar” bir düzenlemeye sahip. Şarkıyı, kapak görselinin içinde baş döndürücü bir görsel deneyimle taçlandırmak isteyenleri hemen buraya alalım.

Palmiyeler, 10 Haziran Cuma akşamı Moda Sahnesi’nde çalacak. Üstelik açılışı Bunu Sen istedin yapıyor. Biletler için grubun web sitesine uğrayabilirsiniz.

Grupla son albüm Şeytan Odama Geldi ve pandemi öncesinde gerçekleştirdikleri ilk ABD turnelerini konuştuğumuz röportajı Bant Mag. No:74’te okuyabilirsiniz.