Pedro Almodóvar sineması ilk kez televizyona uyarlanıyor

Apple, 1988 yapımı Pedro Almodóvar kara komedisi Mujeres al borde de un ataque de nervios  / Women on the Verge of a Nervous Breakdownın dizi uyarlaması için kolları sıvadı. Henüz ön prodüksiyon aşamasında olan projenin yürütücü yapımcıları arasında kendi yapım şirketi El Deseo’yla Almodóvar, Jane the Virgin’le yıldızı parlayan ve dizinin başrolünü üstlenecek Gina Rodriguez ile Meksikalı oyuncu Eugenio Derbez var. Apple’ın bu girişiminde ilerleme olduğu takdirde, senaryo Masters of Sex ve Smash dizileriyle bilinen Noelle Valdivia’nın kaleminden çıkacak. 

Mujeres al borde de un ataque de nervios‘un orjinalinde sevgilisi Iván (Antonio Banderas) tarafından aniden terk edilen seslendirme sanatçısı Pepa Marcos’u (Carmen Maura) izlemiştik. Pepa, terk edilmesini anlamaya ve sindirmeye çalışırken Iván’ın izini sürüyor; bu esnada ilginç bir karakter galerisiyle öykü dallanıp budaklanıyordu. Prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan film, Altın Aslan adaylığı alarak Almodóvar’ın adını uluslararası sahneye taşımıştı. 1989’da henüz üçüncüsü düzenlenen Goya Ödülleri’nde En İyi Film ve En İyi Senaryo dâhil beş dalda ödül kazanmış, aldığı Oscar da ortalığın tozunu attırmıştı. 2010’da Broadway efsanesi Patti LuPone’un kadrosunda bulunduğu, Bartlett Sher’in yönetmenliğinde bir müzikale de uyarlanmıştı. 

Projenin oyuncu kadrosundan açıklanan isimlerden Gina Rodriguez adını, Latin Amerika pembe dizisi tadındaki romantik komediJane the Virgin’le duyurmuştu. Dizinin beş yıllık serüveninin yanı sıra, Alex Garland filmi Annihilationda rol almış; Carmen Sandiego ve Big Mouth gibi animasyon işlerinde seslendirmeler yapmıştı. Rodriguez’i Jason Orley imzalı komedi filmi I Want You Back’te de izleyeceğiz. 

Pedro Almodóvar

Pedro Almodóvar, geçtiğimiz haftalarda televizyona çekeceği Not A Bride isimli bir belgesel serisiyle birçok ülke ve kültürde anlaması güç şekilde hâlâ yaşanan çocuk evliliklerine ışık tutacağını açıklamıştı. Belgesel serisinde vazgeçilmez partneri Penelope Cruz’la çalışacak olan yönetmen, Cruz’un başrolde olduğu en son işi Parallel Mothers’la geçtiğimiz senenin gündemlerinden biriydi. Şu aralar adından sıkça bahsettiren usta yönetmenin Cate Blanchett’lı ilk İngilizce uzun metrajını çekmeye hazırlandığı da biliniyor. 

Apple, ajandasına çok yeni kattığı Mujeres al borde de un ataque de nervios projesini gerçekleştirirse, bu Pedro Almodóvar’ın ilk kurgusal televizyon işi olacak. 

Yazı: Elif Öz