Pedro Almodóvar gözünü Meksikalı yeteneklere dikti

Prömiyerini 77. Venedik Film Festivali’nde yapan, Tilda Swinton başrollü Pedro Almodóvar filmi The Human Voice; yönetmenin çektiği ilk İngilizce kısa metraj olma özelliği taşıyordu. Kendisinin uzun metraj formatında çalıştığı ilk İngilizce yapım olacak A Manual for Cleaning Women ise bu yılın başlarında duyurulmuş, Cate Blanchett’ın baş karaktere hayat vereceğinin açıklanmasıyla heyecan dalgasına sebep olmuştu.

Meksika gazetesi El Universal’a göre, yeni Pedro Almodóvar filmi için Meksikalı oyuncu arayışları başlamış; devam eden seçmelere ülkenin birçok yıldız isminin katıldığı ortaya çıkmış. Alfonso Cuarón filmi Roma’daki (2018) performansıyla En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Oscar adaylığı elde eden Yalitza Aparicio ve özellikle Fast & Furious serisinde canlandırdığı Letty karakteriyle geniş kitlelerce tanınan Michelle Rodríguez’in yanı sıra Regina Blandón, Zuria Vega ve Mariana Treviño; çekimleri 2023 başlarında Meksika ile İspanya’da gerçekleşecek filmde yer almak için görüşmeleri sürdürenlerden.

Yönetmenin yapımcı kardeşi Agustin Almodóvar’ın geçtiğimiz sene konuk olduğu bir podcastte duyurduğuna göre, kaynak materyal Lucia Berlin’in aynı isimli öykü kitabı. Yönetmen, 43 öyküden oluşan kitabın 5 öyküsü üzerine yoğunlaşmış ve ortaya lineer bir format çıkarmış. Kardeş Almodóvar hummalı çalışmaların devam ettiğini belirterek ekliyor: ‘‘Sanırım uyarlamanın ilk zorluğu, hikâyeye bütünlük verecek tek bir karakter yaratmaktı. O da zaten yapıldı.’’

Bahsi geçen roman Aylin Ülçer’in çevirisiyle, Temizlikçi Kadınlar İçin El Kitabı ismiyle, Siren Yayınları tarafından bir süredir Türkçede. Meraklıları arka kapak metnine alalım: “Otobüs duraklarından acil servislere, çamaşırhanelere ve sınıfın arka sıralarına uzanan öyküler; bekar anneler, yalnız kadınlar, kırık hayaller… İroni ve melankoliyi birleştiren, yazarın kendi yaşamından da beslenerek parçalı bir bütün oluşturan bu öyküler, acımasız denecek kadar dürüst, mahrem denecek kadar gerçekçi, dahiyane bir biçimde esprili ve iç burkacak denli hüzünlüler. Var olmanın dayanılmaz sefaleti ve vazgeçilmezliği, ancak bu kadar doğrudan bir biçimde anlatılabilirdi.

Öte yandan bu filmden önce, Pedro Almodóvar’ın çekim takviminde başka bir yapım yer alıyor: Strange Way of Life. Başrollerini Ethan Hawke ve Pedro Pascal’ın paylaşacağı kısa film, “Brokeback Mountain’e cevap niteliğinde” cümlesiyle tanıtılıyor.