Pedro Almodóvar ile Penelope Cruz’a Venedik yolları göründü

74. Cannes Film Festivali’nin uzun yıllar akıllardan çıkmayacak kapanış törenini ve jürinin ödül dağıtımında aldığı kararları konuşmayı henüz bitirmemiştik ki; Avrupa’nın öteki ucundan, bir diğer prestijli film festivalinden yeni havadisler geldi. Bu yıl 1-17 Eylül’de, fiziksel şartlarda düzenlenmesi planlanan 78. Venedik Film Festivali’nin açılışını, yeni Pedro Almodóvar filmi Madres Paralelas yapacak. Jüriye Bong Joon-ho başkanlık edecek, onur ödülleri ise oyuncular Jamie Lee Curtis ve Roberto Benigni’ye takdim edilecek.

Madres Paralelas’ın aynı zamanda yarışma seçkisinde de yer alması hakkında konuşan Almodóvar; bir yönetmen olarak doğuşunun 1983’te, festivalin Mezzogiorno Mezzanotte bölümünde gerçekleştiğini hatırlatırken, yaşadığı sevinç ile onuru ifade edecek söz bulamayacağını söylüyor. Festival direktörü Alberto Barbera ise etkinliği bir Almodóvar filmiyle açabildikleri için fazlasıyla ayrıcalıklı olduklarını düşünüyor. İzleme şansı bulduğu Madres Paralelas’ı çeşitli övgülerle ballandırmakta.

Auteur yönetmen; vazgeçemediği oyuncusu, ekürisi, hatta ilham perisi Penélope Cruz’a bir kez daha başrolü verdiği filmini “Kadın evrenine, anneliğe, aileye dönüyorum. Önceki nesillerin ve torunların öneminden bahsediyorum. Hafızanın kaçınılmaz varlığı.” sözleriyle tanımlamıştı. Kadroda ayrıca Israel Elejalde, Aitana Sánchez-Gijón, Milena Smit ve filmografisinin tanıdık simalarından Julieta Serrano ile Rossy de Palma var.

Venedik’de gösterileceğini bildiğimiz tek film Madres Paralelas değil aslında. Geçtiğimiz birkaç sene boyunca dillendirilen “festivalin Hollywood’un arka bahçesine evrildiği” ve “Oscar kampanyalarına fazlasıyla alan tanındığı” minvalinde eleştirilere kulak asmayan yönetim, Denis Villeneuve’ün gözümüz yollarda beklediğimiz Dune uyarlamasının ve korku serisinin yeni filmi Halloween Kills’in de prömiyerlerini Venedik’te yapacağını doğruladı. Henüz bir açıklama yapılmasa da Jane Campion, Pablo Larraín ve Paolo Sorrentino gibi sinemacıların da son işleriyle festival seçkisinde yer alması bekleniyor.