Pedro Almodóvar’dan Anya Taylor- Joy’a övgüler

Pedro Almodóvar, sinema deneyiminin salonlarda yaşanması gerektiğini savunan yönetmenlerden biri olsa da, pandemi döneminde hepimiz gibi dijital platformları takip etmekte anlaşılan. Çok büyük bir dizi tutkunu olmadığını söylese de Netflix kataloğuna göz gezdirmiş ve geçen yılın en başarılı işlerinden The Queen’s Gambit’i izlemiş. Verdiği bir röportaj aracılığıyla, diziyi ve başrol oyuncusu Anya Taylor-Joy’u çok beğendiğini; onunla çalışma fikrine olumlu baktığını öğrendik.

Dizideki performansıyla Altın Küre kazanan Anya Taylor-Joy, daha önce Almodóvar’la çalışmak istediğini söylemişti. Yönetmen de oyuncu  hakkında “kendisinin çok farklı bir görünümü var ve birçok karaktere bürünebilir, ayrıca çok başarılı” diyerek övgüler yağdırdı. Ayrıca salgın günlerinin izleme alışkanlıklarına da değindi, dijital yayıncılığın sinemaya gidememe boşluğunu doldurduğunu söyledi.

Şu sıralar Madres Paralelas isimli film üzerinde çalışan Pedro Almodóvar; başrol için en son Pain and Glory’de bir araya geldiği, vazgeçemediği oyuncularından Penelópe Cruz’u seçmiş. Film, yönetmenin sinemasında sıkça yer verdiği fedakâr ve kahraman annelerin aksine, kusurlu bir anneyi takip edecek. 

Tilda Swinton’lı 30 dakikalık kısası The Human Voice da prömiyerini 77. Venedik Film Festivali’nde yapmıştı. La voix humaine isimli tek perdelik oyundan esinlenilen kısa, Almodóvar sinemasının ilk İngilizce yapımı.

Yazı: Elif Acun