Pegasus’la Tatile Doymayanların Rehberi: Sziget Festivali

Sziget Festivali, Avrupa’nın en köklü festivallerinden biri. Macaristan’ın Budapeşt şehrinde düzenlenen festival, bu yıl 10-17 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Synthpop’tan psikedelik rock’a, cazdan heavy metal’e uzanan geniş bir skalada müzisyen ve gruba evsahipliği yapan Sziget, Türkiye’den de en çok katılımcı alan festivallerden biri.

Her yıl programı heyecanla beklenen festivallerden biri olan Sziget’in bu yılki lineup’ı yine nefis isimlerle dolu. Future Islands, Interpol, Jungle, Robbie Williams, Alt-J, SBTRKT, Foals, Major Lazer ve Limp Bizkit, bu yılki programda öne çıkan isimlerden sadece birkaçı. Uygun fiyatlı biletleriyle de benzerlerinden ayrılan Sziget Festival, festival alanında bulundurduğu enstalasyonlar, renkli heykeller ve birçok farklı sanat projesiyle festivalcilerin gözlerine de hitap etmeyi ihmal etmiyor.

http://www.youtube.com/watch?v=5VZaTE1BolI

Ayrıca Sziget Festival’da sosyal sorumluluk projeleri de titizlikle hayata geçiriliyor. Örneğin festival alanındaki şişe kapaklarının toplanarak birer tabloya dönüştürüldüğü Llamafarm, festival sonunda burada ortaya çıkan eserlerin satışından elde edilen gelirleri hasta ve ihtiyaç sahibi çocukların yardımı için kullanılmasını amaçlıyor. Ayrıca sokak sanatından, botaniğe birçok alanda gerçekleşecek atölye çalışmaları da festival deneyimini farklı boyutlara taşıyor.

budapest pinball museum

1993 yılından bu yana aralıksız olarak düzenlenen Sziget Festivali, festival kültürünün oturmuş olduğu ve dünyanın dört bir yanından gelen katılımcıların bir araya geldiği bir festival. Üstelik Budapeşte’ye gitmek için bundan daha iyi bir sebep de olamaz! Budapeşte’ye gitmenin en kolay yolunun da Pegasus’un uygun fiyatlı biletleri olduğunu unutmamak gerek. Festival için oraya kadar gitmişken yapılacak birçok şey de var tabii ki şehirde! Mesela Budapest Pinball Museum, tüm zamanların en kült oyunlarından biri olan Pinball’a dair her şeyi bulabileceğiniz bir müze. Ayrıca bir yaz tatilinde Budapeşte’de gidilecek yerler arasında en iyi alternatiflerden biri olan, araç trafiğine kapalı ve huzur dolu Margaret Adası’nı da ziyaret etmeyi ihmal etmeyin!