Pek bilmedikleriniz: Elijah Wood

Bant Mag.’ın 10. yaşını birlikte karşıladığı Elijah Wood, 40. yaşını kutluyor. 

21 Şubat 2014’te gerçekleştirdiğimiz 10. yaş partisi Bant Mag. Bonanza’da, Asmalımescit’teki eski Babylon sahnesinde, Elijah Wood ve Turquoise Wisdom’ın, dünyanın dört bir yanından galaktik dans parçalarına gönül veren güç birliği Wooden Wisdom’ı ağırlamıştık. Kendilerine DJ Fitz ve Grup Ses’in de eşlik ettiği harika bir geceydi! Sonraki yıllarda farklı etkinliklerde birçok kez daha konuğumuz olmuştu ikili.

Elijah Wood’a iyi ki doğdun derken, kariyerinden pek bilinmeyen kimi detaylara, iptal edilen projelere, rol aldığı video kliplere bir bakalım.

Yazı: Merdan Çaba Geçer
Fotoğraf: Aylin Güngör

*The Lord of the Rings serisi için Jake Gyllenhaal dâhil 150’den fazla oyuncuyu ekarte etse de; oyunculuğu meslek edinmiş her isim gibi Elijah Wood’un da seçmelerine katılıp alamadığı roller, rol için düşünülse de başkasına yâr olan projeler var. Uzun yıllar beraber çalıştığı Macaulay Culkin’in başrolde yer aldığı Richie Rich ve Polonya sinemasının ustalarından Agnieszka Holland imzalı The Secret Garden bunlardan bazıları. Ama belki de en ünlüsü, Cameron Crowe’un artık bir modern klasik kabul edilen Almost Famous’ındaki William Miller karakteri.

*2005 yapımı Green Street Hooligans’ta bir West Ham United fanatiğine hayat veren Wood, kişisel hayatında da takımın sıkı bir destekçisi. The Lord of the Rings’ten rol arkadaşı Dominic Monaghan onu Manchester United’ı desteklemesi için ikna etmeye çalışmış fakat West Ham’ı bir kere izledikten sonra Wood nihai kararını vermiş. İlginç bir şekilde, takımın azılı rakiplerinden Millwall’a da sempati beslediğini gizlemiyor kendisi.

*Turquoise Wisdom’la birlikte hayata geçirdiği DJ projesi Wooden Wisdom’ın yanı sıra, 2005’de kurduğu Simian Records’ın da adını anmak gerek. Şirket on yıllık serüveninde The Apples in Stereo ve Heloise and the Savoir Faire ile iş birliği yaparken, Wood da çektiği veya rol aldığı video kliplerle desteğini esirgememişti. Apples in Stereo’nun 2007 senesinde yayımladığı “Energy” klibi için ilk kez kamera arkasına oturmuş, ”Dance Floor”da ise oyuncu kimliğiyle yer almıştı.

*Yarım asırdan uzun süredir New Orleans’ta düzenlenen, kökeni 17. yüzyıl Fransa’sına uzanan Mardi Gras karnavalını duymuş olabilirsiniz. Düzenlendiği dönemlerde ABD’nin dört bir yanından turistlerin akın ettiği bu etkinliğin ilginç bir de geleneği var: her sene ünlü bir isim onur konuğu olarak teşrif ediyor, Yunan şarap tanrısı Bacchus olarak giyiniyor. Will Ferrell, Hulk Hogan, James Gandolfini, Larry King ve Nicolas Cage gibi sayısız yıldızı ağırlamış geçit törenine 2004 senesinde Wood liderlik etmiş; Bacchus kisvesinde bolca kolye ve boncuk dağıtmıştı.

*Şüphesiz Elijah Wood’un kariyerindeki nadide parçalardan biri, 90’ların unutulmaz korkularından The Faculty… Wood teklifi aldığında başta projeye karşı ihtiyatlı olduğunu, fakat Robert Rodriguez isminin kendisini ikna etmeye yettiğini ve ortaya çıkan işin kendisine bu janrı sevdiren yapımlardan biri olduğunu söylüyor. Wood’un The Lord of the Rings üçlemesinin seçmelerine, bu filmin çekimleri esnasında katıldığını da pas geçmeyelim.

*Takvimler 2011’i gösterdiğinde kendisini hem Beastie Boys’un “Make Some Noise” klibinde, hem de uzantısı olan 30 dakikalık kısa metraj Beastie Boys: Fight for Your Right Revisited’da, Ad-Rock’a hayat verirken görüyoruz. Bir yıldızlar geçidi olan bu proje, “Fight For Your Right” video klibinin devamı niteliğinde. Wood’a ayrıca The Cranberries’in “Ridiculous Thoughts”ında, Flying Lotus’un “Tiny Tortures”unda ve Danko Jones’un üç parçadan oluşan video klip serisinde (“Full of Regret”, “Had Enough” ve “I Think Bad Thoughts”) rastlamak mümkün.

*Elijah Wood’un Iggy Pop’u canlandıracağı bir filmin proje aşamasında iptal edildiğini söylesek? The Stooges’ın yükselişi ve düşüşünü işleyecek The Passenger isimli biyografik yapımda, kendisinin ikonik müzisyene hayat vermesi planlanıyordu. Öyle ki senaryo Iggy Pop’a okutulup onay alınmıştı, prodüksiyon için çalışmalara başlanmıştı. The Passenger bilinmeyen nedenlerle 2010’da tarihin tozlu sayfalarına karıştı. Bunda sonradan Iggy Pop’un “Ölmeden önce hakkımda film yapılmasını istemiyorum, tanıtım çalışmalarına da katılmayacağım” ekseninde verdiği demeçler de etkili olmuştur belki, kim bilir…

*Kendisi Zambiya ile Zimbabve sınırları arasında bulunan, 1.7 km genişliğinde ve 128 m yüksekliğinde olan Victoria Şelalesi’ni halatla geçmiş ilk kişi. Ozzy Osbourne’un oğlu Jack’in İngiltere’de yayımlanan reality serisi Adrenalin Junkie’ye konuk olan Wood, ekibin kurduğu zipline ile şelalenin bir ucundan diğerine geçiyor ve bu onura erişen ilk insan oluyor. Bölümün bir kısmında ikiliyi, Zambezi Nehri üzerinde rafting yaparken görüyoruz.

*2013 yılında The Late Late Show with Craig Ferguson’a konuk olan Wood, en sevdiği korku filmini 1986 yapımı Truth or Dare?: A Critical Madness olarak açıklamıştı. Sonu akıl hastanesine varan bir “doğruluk mu, cesaret mi” oyununa odaklanan bu B filmi klasiği; göze saplanmış kurşun kalemler, havada uçan bebek arabaları ve oldukça kötü tasarlanmış bir altın maske içeriyor. Beş yaşında izlediği yapımın kendisine korku sinemasını sevdirdiğini, arkadaşlarına sıklıkla önerdiğini söylüyor. Wood’un korku filmleri finanse eden SpectreVision isimli şirketini de unutmayalım.

*Video oyun dünyasının takipçilerinden olan Wood, Los Angeles’ta düzenlenen ve E3 (Elektronik Eğlence Fuarı) olarak da bilinen oyun kongresine sık sık katılmakta. Kimi video oyunları için seslendirme yaptığını, hatta çalışmalarıyla ödül bile kazandığını belirtelim. Macera oyunu Broken Age’de Shay karakterine sesiyle hayat veren oyuncu, Spyro the Dragon’un Voice of Spyro oyun üçlemesinde ve Happy Feet’in oyun sürümünde de yer almıştı.