Pek bilmediklerinizde bugün: DAVE GROHL

Yeni Foo Fighters albümü Sonic Highways‘le epey gündemde olan Dave Grohl hakkında ”pek bilmedikleriniz”…

Tom Petty & The Heartbreakers’tan teklif almış fakat Foo Fighters için reddetmiş

1994 yılında Kurt Cobain’in ölümünün ardından Nirvana’nın sağ kalan üyelerinin ne yapacağı çok merak ediliyordu. Bu dönemde 80’lerin ünlü rock grubu Tom Petty & The Heartbreakers, Dave Grohl’u gruplarına dahil etmek istemiş. Fakat o sıralarda Foo Fighters projesinin ilk albümünü hazırlamakta olan Grohl, yeni şarkılarına odaklanmak istediği için bu teklifi reddetmiş. Tom Petty, geçtiğimiz yıl yayınlanan ve yönetmenliğini Dave Grohl’un üstlendiği Sound City belgeselinde de karşımıza çıkıyor.

Kendi plak şirketinin ismi uzaya olan merakından geliyor

Dave Grohl’un ilk başlarda Capitol Records, sonradan da RCA Records’a bağlı olarak çalışan plak şirketi Roswell’in ismi, Grohl’un uzaya olan merakından geliyor. New Mexico’da yer alan Roswell isimli kasaba, 1947’de bir çiftliğe uçan dairenin düşmesiyle tanınıyor. 1995’ten bu yana Foo Fighters’ın yayınladığı her şey, Roswell Records etiketiyle yayınlandı.

roswell

Foo Fighters‘ın ”Breakout” klibinde Dave Grohl’un annesi de oynuyor

Foo Fighters’ın 2000 yılında yayınlanan zevzek klibi ”Breakout”un bir sahnesinde Dave Grohl’un annesi Ginny’i görmek mümkün. Klibin birinci dakikasında, Grohl’un kullandığı arabayı sollarken orta parmağını gösteren kadın, Ginny! Ayrıca Dave Grohl, annesine düşkünlüğüyle de tanınıyor. Birçok röportajında kariyeri boyunca kendisini en çok destekleyen kişinin annesi olduğunu söyleyen Grohl, annesinin büyürken kendisini fazlasıyla özgür bırakmasının bugünkü haline gelmesinde çok büyük bir payı olduğu görüşünde.

Dave Grohl tam bir kahve bağımlısı!

Fazla söze gerek yok; aşağıdaki Them Crooked Vultures kayıtlarından derlenen video bu durumu özetleyecektir.

İlginç bir rekorla Guinness Rekorlar Kitabı’nda!

Dave Grohl, doğduğu yer olan Ohio’da fazlasıyla değer görüyor. Dave Grohl Alley ismi verilen bölgeye, Grohl şerefine iki tane devasa baget heykeli yerleştirildi. Bu da Dave Grohl’un En büyük bagetlere sahip davulcu olarak Guinness Rekorlar Kitabı’nda yerini almasını sağladı.

davegrohlohio