Pek bilmediklerinizde bugün: PRESENCE

Led Zeppelin’in 1976 yılında yayınlanan, yedinci stüdyo albümü Presence hakkında ”pek bilmedikleriniz”…

”Candy Store Rock” şarkısının sözleri Elvis Presley şarkılarından bir kolaj

Grubun fazlasıyla 50’lerden ilham alarak yazdığı şarkı ”Candy Store Rock”ın sözlerinin de hikayesi ilginç. Robert Plant, şarkının sözlerini çeşitli Elvis Presley şarkılarından aldığı cümlelerle bir araya getirmiş. Ayrıca Robert Plant, bu şarkının favori Led Zeppelin şarkılarından biri olarak gösteriyor.

http://youtu.be/B5t8hxyqELw

Robert Plant’in araba kazası

Kayıtlara günler kala Yunanistan’da bir araba kazası geçiren Robert Plant, bu sebeple Presence albümünün kayıtlarını tekerlekli sandalyede oturarak yapmış. Ayak bileği kırılan Plant, kayıtlar esnasında o kadar heyecanlanmış ki yer yer ayağa kalkmaya çalışmış. Bunlardan birinde düşerek aşil tendonunu zedeleyip tekerlekli sandalye ile geçireceği süreyi de uzatmış. Bu arada albümün açılış şarkısı ”Achilles’ Last Stand”in ismi de bu olaydan esinlenilerek koyulmuş; mitolojik yanı da başka tabi…

”Nobody’s Fault But Mine”la ilgili efsaneler

Led Zeppelin’in en popüler şarkılarından biri olan ”Nobody’s Fault But Mine”la ilgili grubun hayranları arasında onlarca senedir dilden dile dolaşan bazı efsaneler var. Bunlardan biri, Plant’in bu şarkıyı grubun şeytanla yakın bir şekilde anılmasına karşı figan etmek amacıyla yazdığı. Bir diğeri, Robert Johnson’ın ”Hellhound On My Trail” parçasıyla benzerlikler taşıması dolayısıyla bir tür ”arak” durumunun olabileceği. Ve sonuncusu da Plant’in geçirdiği trafik kazası sonrası bir daha asla söylemeyeceğini dile getirdiği Led Zeppelin şarkısı ”In My Time Of Dying” için bir anlamda özür dilemesi.

Grubun kayıtlar sırasında ensesinde Rolling Stones vardı

Dönemin iki fenomen rock grubu Led Zeppelin ve Rolling Stones, albüm kayıtları için Münih’teki Musicland Studios’u seçmişti. Grupların takvimleri neredeyse iç içe geçmiş durumdaydı ve iddialara göre, Led Zeppelin, stüdyoyu Rolling Stones’a vaktinde teslim edebilmek için ”Candy Rock Store”u bir saatte kaydetmişti.

Jimmy Page’in favori sololarından biri bu albümde

Gitar solosu denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Jimmy Page, Guitar Player dergisine 1997 yılında verdiği röportajda, kendi gitar soloları hakkında açıklamalar yapmıştı. Presence‘ın açılış şarkısı ”Achilles’ Last Stand”deki solosu için ”Stairway To The Heaven” şarkısındaki geleneği taşıdığı yorumunu yapan Jimmy Page, bu şarkıdaki solonun kendi kariyerindeki favorilerinden biri olduğunu söylüyor.