Pek bilmediklerinizde bugün: ST. VINCENT

Bu yıl yayınladığı dördüncü albümü ve görkemli canlı performanslarıyla epey gündemde olan St. Vincent, ya da gerçek adıyla Annie Clark, hakkında ”pek bilmedikleriniz”…

Takma ismi, bir Nick Cave şarkısından geliyor

Annie Clark’ın müzisyen kimliği olan St. Vincent, Nick Cave & The Bad Seeds’in 2004 tarihli Abattoir Blues / The Lyre of Orpheus albümünde yer alan bir şarkıdan geliyor. ”There She Goes, My Beautiful World” şarkısında anlatılan hikayede Dylan Thomas isimli bir ayyaş, Manhattan’daki St. Vincent hastanesinde hayatını kaybediyor.

Annie Clark, Berklee College of Music’te okumuş fakat üç yılın ardından okulu bırakmış

Dünya çapında ünlü olan Boston’daki Berklee College of Music, Annie Clark’ın üniversitedeki tercihi olmuştu. Fakat okulun eğitim sistemi ve müziğe yaklaşımıyla bir türlü barışamayan Annie Clark, pek istediği gibi geçmeyen üç yılın ardından okuldan ayrılmış. Annie Clark bir röportajında müzik eğitimiyle ilgili düşüncelerini şöyle dillendiriyor:

”Bence müzik okulları, sanat okulları ya da herhangi bir okulda puanlama ve ölçümler için tamamen farklı bir sistem olmalı. Orada öğrettikleri şeyler ölçülebilir şeyler. Senin de okurken öğrenebildiğin kadar fazla şey öğrenmen gerekiyor. Fakat gerçekten müzik yapabilmeye başlamak için de bunların hepsini unutman gerekiyor.”

St. Vincent, Bob’s Burgers’a konuk oldu!

Emmy ödüllü çizgi dizi Bob’s Burgers’ın bir bölümünde karşımıza St. Vincent çıkmıştı. Dizide yer alan ”Bad Tina” şarkısını cover’layan St. Vincent’ın dizideki görüntülerini aşağıda görebilirsiniz.

Glee dizisinden Mark Salling’le liseden sınıf arkadaşı

Glee’de Puck karakterini canlandıran Mark Salling ve Annie Clark lisede aynı sınıftalarmış. Üstelik ikisi de okulun tiyatro grubunda ve jazz orkestrasında birlikte sahne alıyorlarmış.

”Krokodil” şarkısı ve talihsiz isminin hikayesi

St. Vincent’ın Record Store Day için özel hazırlanan mini albümünde yer alan ”Krokodil” şarkısı, ismi sebebiyle farklı çağrışımları akla getirdi. Şarkının yayınlandığı dönemde Rusya’da yaygın olan bir tür eroine verilen isim ”Krokodil”di. Rusça’da timsah anlamına gelen kelimeyi şarkısının ismi olarak belirlemesini grubunun Litvanyalı üyesine gönderme yapmak olduğunu söyleyen St. Vincent, isyanını şu şekilde dile getiriyor:

”Yüzüme bir saniye bakın, uyuşturucuları destekleyecek herhangi bir şey yapmayacağımı anlarsınız.”

Yükleniyor...