Pembe Hayat Kuirfest’in LGBTİ+ Film Platformu açıldı

Geçtiğimiz günlerde duyurduğumuz, Pembe Hayat KuirFest’in LGBTİ+ Film Platformu yayına başladı. Artık dileyen herkes dünyanın her yerindeki LGBTİ+ yapımlara Türkçe altyazı desteği ile bu platform üzerinden ulaşabilecek.

2011 yılından bu yana LGBTİ+ hakları mücadelesine sanat aracılığıyla ifade alanları yaratan, sinemadan edebiyata, müzikten videoya pek çok farklı türü buluşturan ve bu çerçevede panel, söyleşi, atölye çalışmaları ve sergiler düzenleyen Pembe Hayat KuirFest, sekizinci senesini LGBTİ+ Film Platformu’nu hayata geçirerek kapattı.

#LGBTİFilmleriYasaklanamaz hashtag kampanyası sırasında çevrimiçi erişime açılan T (2016) isimli kısa filmin büyük ilgi toplamasının ardından internet üzerinde çevrimiçi erişime açık LGBTİ+ temalı filmleri bir araya getirmek üzere çalışmalarına başlayan festival, sonunda LGBTİ+ Film Platformu’nu takipçileriyle buluşturdu.

Çevrimiçi erişime açık LGBTİ+ temalı filmleri bir araya getiren bir kütüphane niteliğindeki platform, şu anda Türkçe altyazı desteği ile filmleri takipçilerine sunuyor. Platformun ilerleyen zamanlardaki hedefi ise arşivi büyüterek, İngilizce ve Farsça altyazı desteği de sunmak. Uzun metrajdan kısa yapımlara, kurmacalardan belgesele pek çok filmin bir araya geleceği platform sayesinde izleyiciler pek çok filme tek bir site üzerinden ulaşabilecek. Pembe Hayat KuirFest’in web sitesi üzerinden ulaşılabilir olan arşivdeki filmler kamusal alanlarda, panel, tartışma ve söyleşi gibi etkinliklerde de sinemaseverlerle buluşabilecek.

Hala (2012)
Anne ve babasını kaybettikten sonra doğduğu köye tekrar dönen bir transın hikayesi.

Her Story / Onun Hikayesi (2015) 
Onun Hikayesi Los Angeles’ta aşktan ümitlerini kesmiş olan ancak ani bir karşılaşmanın umutlarını tazelediği  iki trans kadın hakkında. Violet, röportaj için kendisine yaklaşan bir muhabir olan Allie’ye doğru kendisini bir çekim içerisinde bulurken, kariyer odaklı Paige açılmayı düşündüğü ilk adam olan James ile tanışır.

The Kiffness: You Say You Love Me / Beni Sevdiğini Söylemiştin  (2017)
The Kiffness, “You Say You Love Me” nin (Beni Sevdiğini Söyle) müzik videosunda Manila Von Teez ve ekibinin drag performanslarıyla bizi karşılıyor. Videoda Manila, Cape Town’un LGBTİ merkezi olan De Waterkant’ta bir sokak boyunca, ekibinden dansçılarla dans ederek, şarkıya eşlik ediyor.

Being Stavros / Stavros Olmak (2013)
32 yaşındaki Stavros, gerçek aşkı bulmak için Birleşik Krallık Gay Güzellik yarışmasına katılıyor. Ancak işler kimsenin planlandığı gibi gitmiyor. Stravos’un karşısına çıkan bir zorluk var. O da diğer yarışmacıların üç katı kiloda olması. Bu neşeli, hayat dolu ve dokunaklı hikâyede gay bedenler ve iç çamaşırlarını nasıl giyeceğiniz anlatılıyor.

Medulla Oblongata, (2017)
Maldivli öğrenci Abraham Naim, Auckland LGBTQ sahnesinin tanınmış figürlerinden, güçlü ve zırıl alter egosu drag queen Medulla Oblongata olarak ünlüdür. Ancak, hayat Abe için hep bu şekilde değildir. Resmi dili İslam olan Maldivler’de gay olmasından dolayı zulme uğrayan ve bu nedenle Yeni Zelanda’da kendisine mülteci statüsü tanınan Medulla Oblongata, Abe’in şimdi nerelerde olduğunu ve ardında bıraktığı hayatı keşfe çıkıyor.  

Filmleri izlemek isteyenleri buraya alalım.

Yükleniyor...