10. Pembe Hayat KuirFest başlıyor!

Kuir kültürünün görünürlüğü için büyük önem taşıyan, kuir teorisinin ve sanatının konuşulmasına alanlar yaratan Pembe Hayat KuirFest, 10. yıl etkinliklerini “Film Kültürlerini Kuiryantelleştirmek Konferansı” ile başlatıyor. 27-28 Şubat tarihlerinde çevrimiçi gerçekleşecek program, ilgi çekici panel ve gösterimleriyle oldukça heyecan verici.

Neler izleyeceğiz?  

Film Kültürlerini Kuiryantelleştirmek kapsamında Metin Akdemir’in belgeseli Hayalimdeki Sahneler‘i yeniden izlenebilecek. Geçtiğimiz aylarda kendisiyle yaptığımız röportaja “Cinsellik hakkında konuşmamak, kendin hakkında da konuşmamaktır” alıntısıyla başlayan yönetmen; çalışmasında, kadın hikâyeleri etrafında kurulu, Türkiye sinemasından üç yapıma kuir bir yaklaşım getiriyor. Bir diğer gösterim de Kübra Uzun’un kendi hayatından yola çıkan dijital anıtı A Trans History Sung. Gösterimleri eserler üzerine yapılacak sohbetler ile soru-cevap kısımları takip edecek. 

Neler tartışacağız? 

Gösterimlerin yanı sıra bolca öğreneceğimiz, tartışacağımız ve paylaşacağımız oturumlar da konferans programında mevcut. Güneybatı Asya ve Kuzey Afrika (GBAKA) bölgesinden kuir film festivalleri bir araya gelip deneyimlerini paylaşacak; GBAKA bölgesinde kuir kimlik, çeşitlilik ve temsiliyet kavramları tartışılacak, kuir alanlar yaratmanın ve dayanışmanın önemi masaya yatırılacak,seyirci deneyimleri üzerinden GBAKA bölgesinde kuir(leştiren) film kültürleri konuşulacak. 

Detaylar için etkinlik katoloğuna buradan ulaşabilirsiniz.

Panel: Kuir Film Festivalleri

27 Şubat saat 14:15

Panel: GBAKA’da Kuir Kürmasyon

27 Şubat saat 16:30 

Gösterim: Hayalimdeki Sahneler Gösterimi & Metin Akdemir ile Soru-Cevap

27 Şubat saat 19:00

Gösterim: A Trans History Sung Gösterimi & Kübra Uzun ve Onur Karaoğlu ile Soru-Cevap 

28 Şubat saat 15:00 

Panel: Kuir Alanlar Yaratmak 

28 Şubat saat 17:00

Panel: Film Kültürlerini Kuiryantelleştirmek 

28 Şubat saat 19:15 

Yazı: Duru Uslu