Türkiyeli ve Hollandalı queer sanatçılar dayanışıyor: Through The Window etkinlikleri 1 Eylül’de

Through The Window, Türkiyeli ve Hollandalı queer sanatçı ve aktivistleri çevrimiçi ortamda bir araya getiren bir dayanışma ve iş birliği ağı. Koordinatörlüğünü müzisyen, DJ ve LGBTİ+ hakları aktivisti Kübra Uzun’un yaptığı Through The Window projesi kapsamındaki ilk söyleşi, Amsterdam Onur Haftası’nın başlangıcı olan 25 Temmuz’da “Queer Aktivizm” teması altında düzenlenmişti. Through The Window, 1 Eylül Dünya Barış Günü için ise bir sergi, bir söyleşi ve bir de parti hazırlığında. 

10 Türkiyeli, 10 Hollandalı sanatçının işlerini bir araya getirecek sergi, Ömer Tevfik Erten küratörlüğünde hazırlandı ve 1 Eylül’de Through The Window’un  Instagram hesabı üzerinden takip edilebilecek. Katılımcılar şöyle: Akış Ka, Albertina Sybila, Ateş Alpar, Bulut B. Sezer, Efemine, Fırat Uran, Gayatri Kodikal, Jaleh Nezamdoustroudsari, Joy Brandsma, Khadija El Kharraz Alami, Magda On Curve, MAKHism, Meltem Sarıkaya, Mini Maxwell, Mira Thompson, Özgür Can Taşçı, Paula Chaves Bonilla, Prins Chris, Ugemfo, Vinita Gatne. 

Aynı gün düzenlenecek “Gösterişli Queerler” söyleşisinde mikrofon Sanne Pols, Esra Ozban ve Shishani Vranckx’de olacak. Sonrasında da Türkiyeli ve Hollandalı DJ’lerin (dijital) DJ kabininde olacağı kapanış partisi var. discourse, Mx. Sür, Ece Özel ve Sky Deep’in çalacağı partiye, Club CoWeed’in Instagram hesabından paylaşacağı Zoom linkiyle katılınabilecek.

Yazı: İpek Temizkan