Playboy gay genel yayın yönetmeni Shane Michael Singh liderliğinde dönüşüm geçiriyor

Erotik dergilerin en köklüsü olarak tanınan Playboy radikal bir değişim sürecine giriyor. Geçen sene eylül ayında derginin genel yayın yönetmeni koltuğuna oturan 31 yaşındaki Shane Michael Singh’in Los Angeles merkezli KCRW radyosuna verdiği röportaj, 2017 yılında sayfalarında ilk defa bir trans modele yer veren dergide değişimlerin süreceğine işaret ediyor:

“#MeToo hareketinin yaşandığı bir dönemde kadınların metalaştırılması kültürünün geride kaldığını söyleyebiliriz. Playboy artık toplumsal cinsiyetin farklı temsiliyetlerine açık model ve fotoğrafçıları kucaklayan, LGBTİ+ görünürlüğünü önemseyen ve kürtaj hakkı ve marihuananın yasallaştırılması gibi politik konulara da yer veren bir dergi olacak. Biz herkesin istediği zevklerin peşine düşebildiği bir kültür yaratmak istiyoruz.”

Gaylerin seks, seksüel temsiliyet ve özgürlük gibi konulara daha çok kafa yorduğunu düşünen Singh, cinsel yöneliminin gazetecilik geçmişi ile bir araya geldiği noktada, Playboy için geçmişte yaptığı işleri de hesaba katarak genel yayın yönetmenliği için doğru bir isim olduğuna inandığını söylüyor.

Derginin tartışmalı geçmişine nasıl bir mesafe koyacağı sorusuna ise “iş belli niyetlerden yola çıkarak yaratmakla başlıyor. Biz geçmişimizin problemli bulunan taraflarını kabul ediyoruz, ancak aynı zamanda ‘bizim kültürel mirasımızın iyi tarafları nelerdi?’ diye de soruyoruz. Biz hangi konularda tarihin doğru tarafında yer aldık? LGBTİ+ hakları örneğin… İşte bu alanları bulup, onlara daha fazla eğilmeyi planlıyoruz” şeklinde yanıt veren Singh, dergiyle ilgili tartışmalarla direkt muhatap olmayı ve kendileri için koydukları sınırları aşmayı umduklarını ifade ediyor. Singh, ilerleyen sayılarda #MeToo hareketinden önemli seslere yer vereceklerini ve Lizzo çekiminde olduğu gibi, derginin geçmişine hâkim olan erkek bakışını kırmak için kadın fotoğrafçılarla daha sık çalışarak, güvenli setler kuracaklarını da dile getiriyor.

Haziran 2019’da yayınlanan ‘toplumsal cinsiyet ve seksüellik’ sayısında çeşitli kuir aktivistlerin, makalelerin ve modellerin yanı sıra 2020 Amerika başkanlık seçimi için Demokrat Parti adayı, açık homoseksüel Pete Buttigieg ile yapılan bir röportaja da yer veren Playboy’un şu anda hazırlanmakta olan sayısı ise derginin tarihinde erkek çıplaklığına yer verdiği anlardan oluşan bir retrospektif çalışma içerecek.