Polonyalı aktör Witold Sadowy, 100. yaşına eşcinsel olduğunu açıklayarak girdi

Polonyalı gazeteci, yazar ve aktör Witold Sadowy, Polonya devlet televizyonu TVP Kultura’ya verdiği röportajda gey olarak açılarak açılmanın yaşı olmadığını hatırlattı. Tam da 100. yaşını kutlarken gelen bu itirafı “Artık itiraf eder gibi her şeyi söyleyebiliyorum” diye nitelendirdi.

Sadowy, 1920 Varşova doğumlu ve yaşayan en yaşlı Polonyalı aktör. Sahneye ilk kez 1945 yılında Popular Theatre’da Stylmond Belediye Başkanı Floris rolüyle çıkan aktör, 1989’a dek birçok oyunda rol almış. Aktörlük kariyerinin son dokuz yılında gazeteci ve tiyatro eleştirmeni olarak da çalışan Sadowy, daha sonraki yıllarda aktörler ve yönetmenler için ölüm ilanları da yazmış. Hattâ bu ilanlarla o kadar meşhur olmuş ki ölülerin ruhlarını Styx ve Acheron nehirleri boyunca feribotla Hades’e taşıyan yaşlı adam anlamına gelen “Charon of Warsaw Actors” (Varşova Aktörlerinin Charon’u)  lakabıyla anılmaya başlanmış. 

Emektar aktör, 1999 yılında Polish Stage Artists Association tarafından derneğin seçkin üyesi ilan edildi. 2015 yılında ise kültür ve sanata katkılarından dolayı Polonya’daki en saygın mertebe olan Polonia Restituta Devlet Nişanı’yla onurlandırıldı.

Aktörün yıllar sonra gelen bu itirafı oldukça önemli. Geçtiğimiz günlerde Polonya’daki sağcı belediye başkanlarının imzalarının toplanmasıyla LGBTİ’siz Alan (LGBTI Free-Zone) kampanyası başlatılmış, 80 kasabada LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılık devlet eliyle bir politika haline dönüştürülmeye çalışılmıştı. Bu konuda Avrupa Parlamentosu da uygulamayı kınayarak bundan vazgeçilmesi gerektiğini ve LGBTİ+’lara yönelik şiddet ve ayrımcılığın bir an önce durdurulması gerektiğini bildirmişti.

Dolayısıyla ayrımcı ve dışlayıcı politikaların  halen devam ettiği bu zamanlarda gelen bu itiraf, pek çok açıdan anlam taşımakta. “Hayatta kalma mücadelesinin doğruluğuna ve gerçekliğine inanan” aktör Sadowy, hiçbir şeyden pişman olmadığını ve dürüst bir insan olmaktan gurur duyduğunu söylüyor.

Yazı: Işıl Saykan