Penelope Cruz ve Pedro Almodóvar’dan bir müzikal projesi mi?

Live Flesh’ten (1997) bu yana ortaklıklarını sürdüren Penelope Cruz ile Pedro Almodóvar, bu sene sekizinci iş birlikleri Madres paralelas / Parallel Mothers’la geri döndü. Cruz ekürisi Almodóvar’la ilgili “Onunla senelerdir çalıştığım için dünyanın en şanslı kızı gibi hissediyorum” derken Almodóvar da Cruz’un yaşlarında bir karakter yazıyorsa rol için önerdiği ilk ismin o olduğunu söylüyor. 


Aslında Penelope Cruz’un hayatında Almodóvar’ın yeri oldukça kritik. Geçtiğimiz günlerde konuk olduğu bir podcastte, Almodóvar’ın verdiği ilhamla oyunculuk eğitimi almaya karar verdiğinden ve ilk ajansına onun aracılığıyla kayıt olduğundan bahsediyor Cruz. Yönetmeniyle olan ilişkisini bir “peri masalı” olarak gibi tanımlıyor. Almodóvar ise çok talepkâr bir yönetmen olmasına rağmen, ondan oyunculuk adına istediği her şeyi alabildiğini söylüyor.

Prömiyerini 78. Venedik Film Festivali’nde yapan filmi için yönetmen, “Madres paralelas ile kadın evrenine, anneliğe, aileye dönüyorum. Önceki nesillerin ve torunların öneminden bahsediyorum. Hafızanın kaçınılmaz varlığı. Filmografimde pek çok anne var, bu hikâyenin parçası olanlar ise çok farklı. Anlatıcı olarak şu an bana daha çok, kusurlu anneler ilham veriyor.” demişti. Cruz’a Parallel Mothers’ın fikrinden ilk kez, neredeyse 20 sene önce, All About My Mother’ın basın turunda bahsetmiş. Pandemi sürecinde senaryosunu tamamladığı film, bir hastane odasında tanışan ve aynı gün doğum yapacak iki yalnız anne hakkında. Performansıyla aynı festivalden ödülle ayrılan Cruz, oynadığı her rolün birbirinden olabildiğince farklı olmasına özen gösterdiğini söylüyor.

Penelope Cruz şimdilerde televizyona geri dönmek niyetinde; bir de bir müzikalde oynama fikrini değerlendiriyormuş. Almodóvar’ın elinden çıkacak bir müzikalin inanılmaz olacağına inanan Cruz, bu fikri ona ilettiğinde “Biliyorum, haklısın. Ama bilmem, belki bir gün.” cevabını alıyormuş. Müzikal janrında ilk defa, aynı isimli Broadway oyunundan uyarlanan, Rob Marshall’ın yönettiği Nine’da (2009) yer almıştı. Yaşamının 18 yılını dansla geçirdiği için daha fazla müzikalde oynamak büyük bir hayaliymiş.

İkilinin son projesi Madres paralelas’ın Türkiye’de 25 Mart 2022’de vizyona girmesi bekleniyor. Penelope Cruz’un sıradaki projelerinden biri de bir psikoloğa hayat verdiği; kadrosunda ayrıca Jessica Chastain, Lupita N’yongo, Bingbing Fan ve Diane Kruger’ı barındıran aksiyon filmi The 355.

Yazı: Elif Öz