Pera Film, kimlik ve arzuları sorgulayan Sadie Benning sinemasını kutluyor

Cinsiyet, ihlal, belirsizlik, gözetleme, oyun ve samimiyet gibi temaların altını kazıyan Sadie Benning; işleriyle MoMA, Kunsthalle Basel, Britanya Film Enstitüsü, Sundance Enstitüsü ve daha sayısız birçok sanat kurumunda, film festivalinde yer almış bir sanatçı. Amerikan deneysel sinemasının bu öncü isminin film ve videolarından retrospektif niteliğinde bir seçki, 8 Mart – 22 Mart tarihlerinde Pera Film’de.

Pera Müzesi web sitesi üzerinden erişilebilecek “Sadie Benning: Direniş Günlükleri” ile sanatçının altı çalışması, iki haftalığına dijital ortamda. Okul, aile, kadın olmaya dair klişelere meydan okuyan ve “riot grrrl” hareketinden esinlenen Kız Gücü (Girl Power), on altı yaşındayken bir süre okula gitmeyi bırakıp inzivaya çekildiği dönemi tüm hüznü ve dünyadan kopukluğuyla anlattığı İçerde Yaşam (Living Inside), “kötü bir kız”la yaşadığı şehvet içeren ilişkisini Hollywood klişelerini kullanarak anlattığı Aşk Değildi (It Wasn’t Love) bu filmlerden bazıları.

Çocukluk odasının mahremiyetinde yarattığı işlerinde Benning, gelişen kimliğinin karmaşıklığını ve keşfettiği arzularını anlatıyor. Hem oyunbaz bir cazibe hem de saf bir dürüstlük içeren bu filmlerde sıkça yakın çekim ve yüzen kamera teknikleri kullanılmakta.