Pera Film’in “Buradayım!” seçkisi 22 Aralık’a dek çevrimiçi izlenebilir

Pera Film’in her yıl 1 Aralık Dünya AIDS Günü zamanı farkındalık yaratmak amacıyla hazırladığı “Buradayım!” programında bu yıl Visual AIDS’in Yayılımlar (Transmissions) seçkisi gösteriliyor. Seçki 22 Aralık’a dek Pera Müzesi web sitesinden çevrimiçi olarak izlenebilecek.Visual AIDS

Visual AIDS, sanat aracılığıyla AIDS ve HIV hakkında diyalog ortamı oluşturarak bilinç yaratmayı ve HIV+ sanatçıları desteklemeyi hedefleyen bir organizasyon. 1989’dan bu yana her yıl 1 Aralık’ta gerçekleştirilen “Day With(out) Art” isimli etkinlikle AIDS nedeniyle hayatını kaybedenler anılıyor. Organizasyonun 25. yılına gelindiğinde yeni bir gelenek başlatılıyor ve 2014’ten beri bu etkinlik kapsamında dünya çapında farkındalık yaratmak amacıyla bir video programı hazırlanıyor.

Bu yıl “Day With(out) Art” kapsamında yer alan 6 kısa film, dünyanın farklı yerlerinden sanatçılara ifade olanağı sunarken, Güney Amerika’dan Hindistan’a, HIV ile yaşayan insanların kültürel açıdan farklılaşan ancak özünde benzeşen deneyimlerini yansıtıyor. Filmlere ve sanatçılara dair daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. Filmlerin tamamı toplamda 50 dakikayı aşmıyor ve liste ise şöyle: 

Sağlık Bakanlığı (Meksika)
Bu Doğru; Zak, Yaşamı ve Sonrası (Yunanistan)
Kendime Dikkat Ediyorum (Şili)
Amaç Bulmak (Uganda)
Kadınlardaki Görünmezlik Sendromu (Şili, İspanya)
Adına Aşk Dediler Ama Gerçekten Aşk Mıydı? (Hindistan, İngiltere)

Yazı: Damla Tüfekli