Pera Müzesi’nden yol filmleri seçkisi: “Bir Yolculuktan Hatıralar”

Pera Müzesi Film Programları, “Bir Yolculuktan Hatıralar” seçkisi ile yol filmlerinin unutulmazlarını ve türün yakın zamanda çekilmiş yapımlarını bir araya getiriyor. 5 Şubat – 1 Mart tarihlerinde Pera Müzesi’nde ücretsiz olarak izlenebilecek seçki, ABD, İngiltere, İtalya, İran ve Brezilya yapımı uzun metrajlardan oluşuyor.

Bir Yol Öyküsü sergisinden ilhamla hazırlanan Bir Yolculuktan Hatıralar, yolda olma hâline, yaşanan dönüşümlere odaklanan beş uzun metraj filmden oluşuyor. Aşka, duyguların değişkenliğine, yaşamı ve kendini keşfedişe, düşlere temas eden bu beş film, yol filmleri türünün birbirinden güçlü yapımları arasında sayılıyor. 

Hem unutulmazları hem de yeni filmleri beyazperdede yeniden izleme şansı yakalayabileceğimiz programın ilk filmi, 15 yaşındaki dalgın ve hayalperest Holly ve âşık olduğu, James Dean’e benzeyen Kit isminde 25 yaşındaki psikopat yönelimli bir çöpçünün polislerden kaçışlarını, Amerika’nın orta batısının çorak arazilerinde takip ettiğimiz Badlands (Kanlı Toprak). Terrence Malick’in bu ilk uzun metrajı, seri katil Charles Starkweather’ın gerçek hikâyesine dayanıyor.

Seçkide Ermanno Olmi, Abbas Kiarostami ve Ken Loach’un, Orta Avrupa’dan Roma’ya uzanan bir yolculuk sırasında gerçekleşen iç içe geçmiş üç hikâyeyi anlatmak için güçlerini birleştirdiği aşk, şans ve fedakârlıktan izler taşıyan Tickets (Biletler)’ın yanı sıra Marcelo Gomes ve Karim Aïnouz ikilisinin yazıp yönettiği I Travel Because I Have to, I Come Back Because I Love You (Yollardayım Çünkü Mecburum, Geri Geliyorum Çünkü Seni Seviyorum) da var. Film, bir inceleme gezisi için Brezilya’nın kuzeydoğusundaki yarı kurak ve izole bir bölgeye gönderilen jeolog José Renato’nun ziyaret ettiği mekânlarda boşluk, terk edilme ve yalnızlık duygularıyla yüzleşmesini en çarpıcı biçimde izleyiciye aktarıyor. 

Müziğin de yola çıktığı Big Easy Express ise üç grup, altı şehir, nostaljik bir tren ve raylarda binlerce kilometre ile müzikal bir yolculuğu perdeye yansıtacak. Edward Sharpe & The Magnetic Zeros, Old Crow Medicine Show ve Mumford & Sons grupları, Oakland demiryolu depolarından trene atladıkları gibi raylar üzerinden New Orleans’a doğru bir “düşler turnesine” çıkacak.

Film seçkisinde, eleştirmenler tarafından büyük övgü toplamış 2016 yapımı American Honey de var. Aile içi şiddet ve yoksulluktan ibaret hayatını ani bir kararla geride bırakan 18 yaşındaki Star’a odaklanan filmde, Star’ın dergi aboneliği satan bir gruba eklenerek çıktığı uzun yolculuğa ve yolda kendini keşfine şahit oluyoruz.

Gösterim programı ise şöyle:

5 Şubat Çarşamba 

19.00 Badlands (94′)

8 Şubat Cumartesi 

15.00 Tickets (115′)

9 Şubat Pazar 

15.00 Big Easy Express (67′)

14 Şubat Cuma 

19.30 American Honey (162′)

16 Şubat Pazar 

15.00 I Travel Because I Have to, I Come Back Because I Love You (71′)

19 Şubat Çarşamba

19.00 Badlands (94′)

26 Şubat Çarşamba 

19.00 I Travel Because I Have to, I Come Back Because I Love You (71′)

28 Şubat Cuma 

19.30 American Honey (162′)

29 Şubat Cumartesi 

15.00 Big Easy Express (67′)

1 Mart Pazar 

15.00 Tickets (115′)

Yazı: Mine Metin

Yükleniyor...