Canlı canlı, cayır cayır Pitohui

Yazı: İlayda Güler

Kışkırtıcı, ruhani, oyuncaklı… Yan yana gelmesine pek alışkın olmadığımız sıfatlar, doğru. Ama Pitohui’nin yaydığı titreşimlerden geriye kalan his harmanı tam da bu. 2012’den beri ürettiği doğaçlama temelli müzikle kendini daima yenileyen, çeşitlendiren bir grup oldu Pitohui. Değişken tansiyonuyla sersemleten, kurduğu tekrarlı yapıların ahengiyle akma isteği uyandıran, hem akla yerleşen hem de her defasında şaşırtan parçalarından kimileri, bu kez canlı performans kayıtları hâlinde, Shalgam Records etiketiyle yayında. 

Kapak görselinde Özgür Elver’in fotoğraflarına yer veren Live başlıklı kısaçalar; Barkın Engin, Berkay Küçükbaşlar, Burak Tamer ve Cem Kayıran’ın 2 Haziran’da Dry Cleaning öncesi Salon’da çaldığı konserden altı parçayı buluşturuyor. Ekip; “Foton”, “Hid”, “MNS, “Serk” ve “Papaz”la dinleyicisini, diskografisinin farklı köşelerinde gezdirmekle yetinmiyor; henüz stüdyoda kaydedilmemiş yeni şarkısıyla da tanıştırıyor. 

“SumSum”, tekinsiz olduğu kadar leziz, aksak bir bas yürüyüşünün ördüğü bir kabuğun içinden sesleniyor başta. Ardından ritmik bir kırılmayla kabuk çatlıyor; enstrümanların korosu eşliğinde Pitohui’ye özgü psikedelinin kokusu etrafı sarıyor. Sonunda eve dönüş var; hikâye yine kabuğun içinde bitiyor.

Bir güzel haber daha: EP’deki parçaların çalındığı konserin videosu da mevcut. Kayda, canlı müziği belgeleme hevesiyle bir araya gelen genç yaratıcı ekip IDGK’nın YouTube kanalı üzerinden erişilebiliyor. İlk yayınını geçtiğimiz günlerde, Cemiyette Pişiyorum’un Babylon konserinden 27 dakikalık bir kesitle yapan IDGK, yerli sahneden canlı performans videoları sunmaya devam edecek. Takipte kalın bizce.