Plak alışverişi: Liars

Bu sene ortakları arasında yer aldığımız ve birlikte özel şeyler hazırladığımız Utrecht’teki Le Guess Who? festivalinin heyecan verici programında geçtiğimiz günlerde yeni albümü TFCF’le geri dönen Liars da bulunuyor. Le Guess Who? ekibi, festivalin olduğu hafta sonu şehirde gerçekleşen Avrupa’nın en büyük plak fuarı Mega Record & CD Fair‘den hareketle, Liars’ın beyni Angus Andrew’a şu sıralar kendisini en çok etkileyen albümleri sordu.

Dünya üzerindeki en büyük plak fuarını ziyaret etsen hangi üç albümü bulmaya çalışırdın?

Demdike Stare – Elemental Parts 1&2
OOIOO – Feather Float
Jlin – Dark Energy

Bu albümlerle ne zaman ve nasıl tanıştın?

OOIOO – Feather Float
2000’lerin başlarında, Manhattan’da artık yıkılmış olan ufak bir kulüpte bu OOIOO’yu bu albümden bazı parçalar çalarken dinlemiştim. İnanılmaz bir konserdi. Sanırım Pixeltan onlardan önce çalmıştı.

Demdike Stare – Elemental Parts 1&2
Daha hiç Demdike konseri izleme şansım olmadı. Umarım bu yıl denk geleceğim. Yaptıkları her şeyi onayladığım çok fazla sanatçı yoktur. Demdike Stare bu anlamda bir istisna.

JLIN – Dark Energy
JLIN’in en yeni albümü Black Origami bir şaheser. Dark Energy’yi almak istememin sebebi, JLIN’le tanışmamı sağlayan albüm olması. Bir arkadaşım bana bu albümü tavsiye etti ve bir daha ardıma bakmadım.

Bu albümler senin için neden önemli ve neden bunları bir başkasına önerebilirsin?

Bu albümlerin hepsi çığır açan, serbest düşünen ve keşif yapan müzikleri temsil ediyor. Tabii ki Appetite For Destruction ya da Sade’nin Love Deluxe albümlerini sahip olmak istediğim albümler olarak sıralayabilirdim. Ama gerçekten, eğer fiziksel olarak müzik satın alıyorsam, bu sayede sınırları zorlayan birilerini desteklediğimi hissetmeyi isterim. Bazı geleneksel müzik kalıplarının tekrar tekrar aynı şekilde karşımıza çıkarılmasına daha fazla dayanamıyorum. Bu albümler şu anda nerede olduğumuzu ve nereye doğru gidiyor olabileceğimizi anlamamıza yardımcı oluyor. Kurukafa emojisi.

https://www.youtube.com/watch?v=cU8HrO7XuiE

Geçtiğimiz yıl en çok hangi albümü dinliyordun?

Vektroid/Macintosh Plus – Floral Shoppe
Vaporwave’e olan ilgimden dolayı çok kederliyim. İronik bir sinyal müziği türü olarak ihmal ediliyor. Ben buna katılmıyorum. Şaşırtıcı derecede üretken olan Vektroid gibi sanatçılar tüketicilik ve sahip olmak gibi garip ve ilişkili konulardan bahsediyor. Bu müziği bulmuş olmak, kendi müzikal süreçlerimi yeniden düşünmem konusunda bana ilham verdi. Hayır, bir Vaporwave albümü yapmadım ama güvenilirliği ve teknik yeterliliği koruyan tüm kuralları çürütmek, yaratıcı süreçte benim kapsamımı fazlasıyla genişletti. Floral Shoppe albümünü sürekli üst üste dinlemeyebilirsiniz ama gerçekten bu heyecan verici dünyaya derin bir şekilde dalmanın değerli olduğuna inanıyorum.

Liars, 9 Kasım’da Le Guess Who? festivali kapsamında sahnede olacak. Bu yılki programında James Holden, Pharoah Sanders, Grouper, Perfume Genius, Sun Kil Moon, Julianna Barwick, William Basinski ve Yves Tumor gibi isimlerin yer aldığı festival hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilir ve önümüzdeki günlerde paylaşacağımız içerikleri takip edebilirsiniz!