PlayStation’ın 25 yıllık oyun havuzundan sinematik uyarlamalar

Sony Interactive Entertainment, hem video oyunu hem de sinema sektörünü etkileyecek yeni bir birim kurdu: PlayStation Productions.

PlayStation’ın 25 yıllık geçmişinden televizyon yapımları ve sinema filmlerine uyarlanacak doğru oyunları seçmekle görevli bu birimin ilk uyarlamalar için prodüksiyon çalışmalarına başladığı da konuşuluyor. PlayStation Productions, aslında iki yıldır hazırlıkları süren bir proje. Yeni kurulan organizasyonun başındaki Asad Qizilbash, The Hollywood Reporter’a verdiği röportajında PlayStation filmlerini kendilerinin yapmasının birçok olumlu getirisi olacağına inandığını belirtti. Bunların en başında “PlayStation tutkunlarının neleri sevdiğini” en iyi kendilerinin bilmesinin olduğunu söyleyen Qizilbash, film endüstrisini yakından gözlemledikleri iki yıllık süreçte Kevin Feige ve Lorenzo di Bonaventura gibi isimlerle birlikte çalıştıklarını açıkladı.

Sony Interactive Entertainment Worldwide Studios başkanı Shawn Layden da Marvel Studios’dan ilham aldıklarını dile getirdi: “Oyun geliştiriciliği alanında geçirdiğimiz 25 yıl ve bu 25 yılda yayınlanmış yüzlerce üst düzey oyun ve hikâyemiz var. Marvel’ın çizgi roman evreninin, sinema dünyasındaki en büyük şey haline dönüştürdüğünü gördük. Onların ayak izlerini tam anlamıyla takip ettiğimizi söylemek biraz iddialı olur ama Marvel’dan ilham aldığımız aşikâr.”

Uncharted, Gran Turismo, Crash Bandicoot ya da The Last of Us gibi oyunların farklı mecraya taşınması ihtimali merak uyandırsa da geçtiğimiz haftalarda Sonic the Hedgehog’un başına gelenlerin ardından video oyunlarının sinematik uyarlamaları içimizde bir endişe uyandırıyor. Hele Marvel’dan fazla etkilenip bu oyun kahramanlarını tek bir evrende buluşturmaya kalkarlarsa ne olacak?