Bir diyalog yaratma girişimi: PMS X GIPHY Arts

Yazı: Aybüke Sanuç

İlki 2017’de Bant Mag. Havuz / Bina’da açılan PMS, farklı ülkelerden sanatçıların regl öncesi sendromundan yola çıkarak hazırladığı GIF’leri bir artırılmış gerçeklik sergisinde bir araya getirmişti.

Ohhh My PMS! platformunun küratörü, illüstratör ve animasyon sanatçısı Meltem Şahin öncülüğünde şekillenen PMS X GIPHY Arts ortaklığının ürünleri ise 24 Mart’tan itibaren birer birer erişime açıldı. Proje, farklı sosyokültürel geçmişlere sahip uluslararası bir sanatçı topluluğu tarafından; tabulaşmış, kimilerince gerçekliği yok sayılan veya dile getirilmeye çekinilen premenstrüel sendrom deneyimine dair hazırlanmış GIF’ler ve animasyonları derliyor.

Her bir sanatçının kendi PMS gerçekliğini yansıttığı bir “diyalog yaratma girişimi” olan proje; hormonal çalkantıların havada uçuştuğu regl öncesi dönemde yaşanan mental ve fiziksel değişiklikleri, kimi sosyolojik tespitleri animasyonlaştırılarak dört başlıkta ele alıyor.

Elif Demir

Hayley Powers, Erma Fiend ve Eda Çağıl Çağlarırmak’ın işlerini gördüğümüz, serinin ilk bölümü “taboos”; regl hakkındaki yanlış algılara dair gündelik karşılaşmalara, kültürel damgalara, ahlaksızlık ve sessizlik kültürüne odaklanıyor. “bodily changes”; Yiqiao Lan, Harmonie Aupetit ve Elif Demir’in perspektifinden akne, memelerde hassasiyet ve baş ağrısı gibi bedensel dalgalanmaları resmediyor.

Öfke, depresyon ve anksiyete gibi çoğunlukla ani gelişen mental değişikliklere mercek tutan “mood swings”te Selin Çınar, Aylin Ohri ve Emilia Schettino’nun çalışmaları yer alıyor. Kylie Millward, Sedef Ertem ve Meltem Şahin tarafından görselleştirilen “in harmony” başlığında ise reglin gelip geçiciliğine, doğayla uyumlanmaya ve coşkuya dikkat çekiliyor.

Emilia Schnettino

Proje takımında Meltem Şahin’e koordinasyonda Evrim Karacan, ses tasarımında da Mert Kocadayı eşlik ediyor. PMS x GIPHY Arts’ın detayları buradan incelenebilir. İlgileri, Meltem Şahin’in üretim motivasyonları ve metotlarını anlattığı Nasıl Yapılır? röportajına göz atabilir.

Giriş görseli: Meltem Şahin